Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V dubnu došlo k celkovému zdražení většiny potravin

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie
Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

V dubnu došlo k celkovému zdražení většiny potravin, které pravidelně monitoruje Český statistický úřad (ČSÚ).

Zpráva vychází z pravidelného měsíčního průzkumu ČSÚ, kde ceny jsou zjišťovány v terénu a nejsou zahrnuty do výpočtu měsíčních spotřebitelských cen.

V dubnu se ceny devíti ze 13 sledovaných položek zvýšily, například kelímek bílého jogurtu o tři procenta na 10,66 koruny a kilogramová cihla eidamu o 3,22 % na 180,95 koruny. Naopak některé položky, jako deset vajec, zlevnily o přibližně pět procent.

Největší nárůst ceny byl zaznamenán u kilogramu jablek, který se zvýšil o 9,07 % na 37,28 koruny. Podobně cena pšeničné hladké mouky vzrostla o 7,04 % na 21,14 koruny za kilogram. Některé položky také zdražily v meziročním srovnání; například cena brambor vzrostla o 24,75 %.

Z březnových dat ČSÚ vyplývá, že ceny průmyslových výrobců zůstaly meziročně stabilní, ceny zemědělských výrobců klesly o 13,2 % a ceny stavebních prací vzrostly o 1,6 %. Meziměsíčně se ceny zemědělských výrobců zvýšily o 3,2 % a ceny stavebních prací o 0,3 %. 

Témata:  ceny potravin potraviny obchody

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.