Indie přijala nečekané opatření zakazující vývoz bílé rýže. Povoluje pouze vývoz druhu nazývaného basmati, aby omezila prudký růst cen na domácím trhu. Silné deště poškodily úrodu a ceny rýže v Indii se za poslední rok zvýšily o více než 11 procent. Uvedl to server India Times.
Ministerstvo pro ochranu spotřebitele dnes zavedlo opatření, která se týkají asi čtvrtiny celkového vývozu rýže z Indie. Někteří odborníci varují, že to může mít vliv na světové ceny potravin, stejně jako tomu bylo u pšenice v důsledku války na Ukrajině.
Emma Wallová, analytička ze společnosti Hargreaves Lansdown, uvedla, že zákaz bude mít značný dopad na světové ceny potravin. Již nyní jsou dodávky potravin pod značným tlakem. Rusko odstoupilo od tzv. obilných dohod, které dovolily ukrajinskému zemědělství od loňského léta vyvážet produkty z černomořských přístavů. Růst cen pšenice na světových trzích byl reakcí na tuto situaci.
Indie je největším světovým vývozcem rýže, tvoří více než 40 procent celosvětových dodávek. Rýže jiných druhů než basmati se vyváží především do zemí v Asii a Africe.
Loni indická vláda zavedla 20% vývozní daň, aby snížila prodej rýže do zahraničí, omezila také vývoz pšenice a cukru. Nicméně pro indické zemědělce může být vývoz stále lukrativnější než prodej na domácím trhu.
Indická vláda zdůraznila, že zemědělci budou i nadále moci vyvážet jiné druhy rýže, včetně dlouhozrnné basmati, aby si zajistili "výhodné ceny na mezinárodním trhu". Stát bude rovněž posuzovat žádosti o povolení vývozu do jiných zemí na základě potřeb potravinové bezpečnosti.
Související
10. listopadu 2024 18:55
25. října 2024 11:35
12. září 2024 9:06
13. května 2024 14:01
23. dubna 2024 21:35
11. dubna 2024 14:55