Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny potravin opět porostou. Indie zakázal vývoz téměř veškeré rýže

Rýže
Rýže
Foto: Pixabay

Indie přijala nečekané opatření zakazující vývoz bílé rýže. Povoluje pouze vývoz druhu nazývaného basmati, aby omezila prudký růst cen na domácím trhu. Silné deště poškodily úrodu a ceny rýže v Indii se za poslední rok zvýšily o více než 11 procent. Uvedl to server India Times.

Ministerstvo pro ochranu spotřebitele dnes zavedlo opatření, která se týkají asi čtvrtiny celkového vývozu rýže z Indie. Někteří odborníci varují, že to může mít vliv na světové ceny potravin, stejně jako tomu bylo u pšenice v důsledku války na Ukrajině.

Emma Wallová, analytička ze společnosti Hargreaves Lansdown, uvedla, že zákaz bude mít značný dopad na světové ceny potravin. Již nyní jsou dodávky potravin pod značným tlakem. Rusko odstoupilo od tzv. obilných dohod, které dovolily ukrajinskému zemědělství od loňského léta vyvážet produkty z černomořských přístavů. Růst cen pšenice na světových trzích byl reakcí na tuto situaci.

Indie je největším světovým vývozcem rýže, tvoří více než 40 procent celosvětových dodávek. Rýže jiných druhů než basmati se vyváží především do zemí v Asii a Africe.

Loni indická vláda zavedla 20% vývozní daň, aby snížila prodej rýže do zahraničí, omezila také vývoz pšenice a cukru. Nicméně pro indické zemědělce může být vývoz stále lukrativnější než prodej na domácím trhu.

Indická vláda zdůraznila, že zemědělci budou i nadále moci vyvážet jiné druhy rýže, včetně dlouhozrnné basmati, aby si zajistili "výhodné ceny na mezinárodním trhu". Stát bude rovněž posuzovat žádosti o povolení vývozu do jiných zemí na základě potřeb potravinové bezpečnosti.

Témata:  potraviny Indie

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy