Indie

Indie, ilustrační foto

Volby v Indii vyhrála Módího strana NDA

Svět

Národní demokratická aliance (NDA), koalice vedená nacionalistickou Indickou lidovou stranou (BJP) premiéra Módího, získala podle oficiálních výsledků volební komise většinu mandátů v dolní komoře indického parlamentu, uvedla agentura AP.

Rýže

Ceny potravin opět porostou. Indie zakázal vývoz téměř veškeré rýže

Svět

Indie přijala nečekané opatření zakazující vývoz bílé rýže. Povoluje pouze vývoz druhu nazývaného basmati, aby omezila prudký růst cen na domácím trhu. Silné deště poškodily úrodu a ceny rýže v Indii se za poslední rok zvýšily o více než 11 procent. Uvedl to server India Times.

Letadla, ilustrační foto

Lipavský chce v Indii jednat o zavedení letecké linky z Dillí

Domov

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude na misi v Indii, na kterou dnes s podnikateli vyrazil, usilovat o zavedení letecké linky z Dillí. Novinářům to řekl na palubě letadla. Uvedl, že v Bombaji otevře konzulární úřad a chce docílit zkrácení vydávání vízových dokladů. Před pandemií covidu-19 do Česka mířilo 100.000 Indů ročně, nyní je to podle šéfa diplomacie zhruba polovina.

Indie, ilustrační foto

Číňanů v roce 2022 ubylo, Indie by se letos mohla stát nejlidnatější zemí

Svět

Počet obyvatel Číny se v loňském roce poprvé za posledních šest desetiletí snížil, ubylo asi 850.000 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury s odvoláním na čínský národní statistický úřad. Úbytek způsobila historicky nízká porodnost a nejvyšší úmrtnost od roku 1974. Experti OSN předpovídají, že populace Číny se do roku 2050 zmenší až o 109 milionů lidí. Nejlidnatější zemí světa by se už letos měla stát Indie, píší agentury.

Volodymyr Zelenskyj

Svět

Zelenskyj uvedl, že počítá s účastí Indie na uskutečnění "mírového vzorce"

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počítá s tím, že Indie se zapojí do realizace ukrajinského plánu na ukončení války s Ruskem. Oznámil to v prohlášení zveřejněném na twitteru po telefonátu s indickým premiérem Naréndrou Módím. V příspěvku odkazoval na dříve ohlášený "mírový vzorec", který obsahuje i podmínku stažení všech ruských jednotek z Ukrajiny. Módí v telefonátu vyjádřil podporu jakýmkoliv mírovým snahám.

Indie, ilustrační fotografie.

S&P: Indie se může do konce desetiletí stát třetí největší ekonomikou světa

Byznys

Indie se do konce desetiletí může stát třetí největší ekonomikou světa, předstihne Japonsko a Německo. Myslí si to analytici společností S&P Global a Morgan Stanley. Prognóza S&P vychází z předpokladu, že roční nominální růst hrubého domácího produktu (HDP) Indie bude do roku 2030 činit v průměru 6,3 procenta. Podobně Morgan Stanley odhaduje, že HDP Indie se do roku 2031 pravděpodobně více než zdvojnásobí proti současné úrovni.

Indie, ilustrační foto

Kvůli počasí zemřelo v Indii za den 36 lidí, 12 z nich zabily blesky

Svět

Kvůli počasí zemřelo za poslední den na severu Indie nejméně 36 lidí. Celkem 12 z nich zabily blesky a 24 zahynulo poté, co se zřítily jejich domy kvůli silným dešťům. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na indické úřady. Ty varují obyvatele před dalšími silnými lijáky v nadcházejících dnech.

Indie, ilustrační foto

V Indii se šíří "rajčatová chřipka", projevuje se červenými, bolestivými puchýři

Svět

V Indii se mezi dětmi začalo šířit nové, vysoce nakažlivé virové onemocnění, kterému se přezdívá rajčatová chřipka. Infikované totiž kromě horečky trápí také červené, bolestivé puchýře, které se postupně rozrostou až do velikosti rajčete, uvádí se v článku zveřejněném minulý týden v lékařském časopise The Lancet. Choroba není podle článku považována za životu nebezpečnou.

soudy

Muž v Indii se přes 20 let soudil s přepravní společností o šest korun

Svět

Šestašedesátiletý indický právník Tungtath Čaturvedí se více než 20 let soudil s přepravní společností kvůli předražené jízdence na vlak, za kterou v roce 1999 zaplatil v přepočtu o šest korun víc. Minulý týden spotřebitelský soud rozhodl v jeho prospěch a firma mu musí částku i s úroky a odškodněním uhradit. O případu dnes napsal web stanice BBC.

Ropná rafinerie

Kpler: Moskva je ve vývozu ropy čím dál více závislá na Indii a Číně

Svět

Rusko je při prodeji své ropy stále více závislé na Indii a Číně. Minulý měsíc na tyto dvě asijské země připadlo více než 40 procent ruských dodávek suroviny, což je proti loňskému červenci téměř dvojnásobek. S odvoláním na analytickou společnost Kpler to dnes uvedla agentura Reuters.

Šanghaj

Svět

Indie příští rok předstihne Čínu na pozici nejlidnatější země

Indie předstihne v roce 2023 Čínu na pozici nejlidnatější země světa, informuje dnešní zpráva Organizace spojených národů. Oba asijské státy letos evidují více než 1,4 miliardy obyvatel. Zpráva zároveň varuje, že vysoká porodnost nejspíše ohrozí hospodářský růst, uvádí agentura Reuters.

Indie, ilustrační foto

Muslimské státy kritizují Indii kvůli urážlivým výrokům o islámu

Svět

Indie čelí kritice arabských zemí kvůli urážlivým výrokům představitelů vládnoucí hinduistické strany vůči islámu a proroku Mohamedovi. Indická vláda se proto dnes snažila uklidnit hněv, který prohlášení vyvolala doma i v muslimských zemích. Osmatřicet lidí už v zemi bylo zatčeno za výtržnosti a obyvatelé Bombaje plánují protesty, informuje agentura Reuters.

Pákistán

Počasí

Pákistán a Indii dál sužují rekordní vedra, ovce umírají na úpal

V jižní Asii nadále panují extrémně vysoké teploty, v Pákistánu dnes naměřili přes 50 stupňů Celsia a horko bude podle předpovědi trvat přinejmenším několik dalších dní. Teploty jsou šest až devět stupňů nad hodnotami obvyklými pro toto roční období. Naopak průtok vody v řece Indus klesá a ovce umírají na dehydrataci, informovala agentura AFP.

Indie, ilustrační foto

Indii spaluje vlna veder, zdroje vody vysychají

Svět

Záchranáři v západoindickém státě Gudžarát denně sbírají ze země desítky vyčerpaných a dehydrovaných ptáků, kteří padají z nebe, zatímco zemi spaluje vlna veder a zdroje vody vysychají. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na veterináře a ochránce volně žijících zvířat.

Indie, ilustrační foto

Indie odsoudila zabíjení civilistů v ukrajinské Buči

Svět

Indie dnes odsoudila zabíjení civilistů v ukrajinském městě Buča a vyzvala k nezávislému vyšetřování. Podle agentury Reuters se jedná o zjevné přitvrzení postoje vůči invazi na Ukrajinu, kterou v únoru zahájilo Rusko - dlouholetý partner Indie. Dillí dosud vpád ruských vojsk na Ukrajinu výslovně nekritizovalo.

Aktuálně se děje

13. června 2024 10:31

Ukrajina zničila Rusku tři systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy