"Indie má podmínky pro ekonomický boom, který pohání offshoring, investice do výroby, energetická transformace a vyspělá digitální infrastrukturou země," napsali ve zprávě analytici Morgan Stanley. "Díky těmto faktorům se (Indie) do konce desetiletí stane třetí největší ekonomikou a burzou na světě," cituje dnes ze zprávy server CNBC.

Růst indické ekonomiky ve třetím kalendářním čtvrtletí zpomalil na 6,3 procenta z 13,5 procenta v předchozím kvartálu, kdy v zemi začala polevovat protipandemická opatření. Ke zpomalení růstu přispěl také útlum průmyslu a exportu.

Výhled S&P vychází z toho, že Indie bude pokračovat v obchodní a finanční liberalizaci a že zreformuje trh práce. Spoléhá také na investice do infrastruktury a lidského kapitálu. Některé z reforem už začaly. Vládní kapitálové výdaje se v uplynulém čtvrtletí zvýšily o více než 40 procent.

Indická vláda se podle analytiků zaměřuje na to, aby se stala centrem pro zahraniční investory a také výrobní velmocí. Jejím hlavním nástrojem k tomu je systém pobídek vázaných na výrobu, který má podpořit produkci a vývoz.

V roce 2020 spustila indická vláda program PLIS (Production Linked Incentives), který nabízí pobídky domácím i zahraničním investorům, například ve formě daňových a licenčních úlev. "Je velmi pravděpodobné, že vláda sází na PLIS jako na nástroj, díky němuž bude indická ekonomika více zaměřena na export a bude více propojena v globálních dodavatelských řetězcích," napsali analytici S&P.

Ze stejného důvodu banka Morgan Stanley odhaduje, že podíl indického zpracovatelského průmyslu na HDP vzroste do roku 2031 ze současných 15,6 na 21 procent. To podle banky znamená, že příjmy ze zpracovatelského průmyslu by se mohly ze současných 447 miliard dolarů (10,4 bilionu Kč) zvýšit zhruba na trojnásobek.

Výhled Morgan Stanley by podle analytiků banky mohla ohrozit především dlouhodobá globální recese, protože Indie je ekonomikou vysoce závislou na obchodu a téměř pětina její produkce se vyváží. Jako další rizikové faktory analytici uvádějí nabídku kvalifikované pracovní síly či nepříznivé geopolitické události.