Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S&P: Indie se může do konce desetiletí stát třetí největší ekonomikou světa

Indie, ilustrační fotografie.
Indie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Indie se do konce desetiletí může stát třetí největší ekonomikou světa, předstihne Japonsko a Německo. Myslí si to analytici společností S&P Global a Morgan Stanley. Prognóza S&P vychází z předpokladu, že roční nominální růst hrubého domácího produktu (HDP) Indie bude do roku 2030 činit v průměru 6,3 procenta. Podobně Morgan Stanley odhaduje, že HDP Indie se do roku 2031 pravděpodobně více než zdvojnásobí proti současné úrovni.

"Indie má podmínky pro ekonomický boom, který pohání offshoring, investice do výroby, energetická transformace a vyspělá digitální infrastrukturou země," napsali ve zprávě analytici Morgan Stanley. "Díky těmto faktorům se (Indie) do konce desetiletí stane třetí největší ekonomikou a burzou na světě," cituje dnes ze zprávy server CNBC.

Růst indické ekonomiky ve třetím kalendářním čtvrtletí zpomalil na 6,3 procenta z 13,5 procenta v předchozím kvartálu, kdy v zemi začala polevovat protipandemická opatření. Ke zpomalení růstu přispěl také útlum průmyslu a exportu.

Výhled S&P vychází z toho, že Indie bude pokračovat v obchodní a finanční liberalizaci a že zreformuje trh práce. Spoléhá také na investice do infrastruktury a lidského kapitálu. Některé z reforem už začaly. Vládní kapitálové výdaje se v uplynulém čtvrtletí zvýšily o více než 40 procent.

Indická vláda se podle analytiků zaměřuje na to, aby se stala centrem pro zahraniční investory a také výrobní velmocí. Jejím hlavním nástrojem k tomu je systém pobídek vázaných na výrobu, který má podpořit produkci a vývoz.

V roce 2020 spustila indická vláda program PLIS (Production Linked Incentives), který nabízí pobídky domácím i zahraničním investorům, například ve formě daňových a licenčních úlev. "Je velmi pravděpodobné, že vláda sází na PLIS jako na nástroj, díky němuž bude indická ekonomika více zaměřena na export a bude více propojena v globálních dodavatelských řetězcích," napsali analytici S&P.

Ze stejného důvodu banka Morgan Stanley odhaduje, že podíl indického zpracovatelského průmyslu na HDP vzroste do roku 2031 ze současných 15,6 na 21 procent. To podle banky znamená, že příjmy ze zpracovatelského průmyslu by se mohly ze současných 447 miliard dolarů (10,4 bilionu Kč) zvýšit zhruba na trojnásobek.

Výhled Morgan Stanley by podle analytiků banky mohla ohrozit především dlouhodobá globální recese, protože Indie je ekonomikou vysoce závislou na obchodu a téměř pětina její produkce se vyváží. Jako další rizikové faktory analytici uvádějí nabídku kvalifikované pracovní síly či nepříznivé geopolitické události.

Témata:  Indie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy