Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.
„Po dlouhé noci jednání zprostředkovaných Spojenými státy s potěšením oznamuji, že Indie a Pákistán souhlasily s PLNÝM A OKAMŽITÝM PŘÍMĚŘÍM,“ napsal Trump na Truth Social. „Blahopřeji oběma zemím k použití zdravého rozumu a vynikající inteligence.“
Jen několik minut po Trumpově oznámení potvrdil příměří i americký ministr zahraničí Marco Rubio. „S potěšením oznamuji, že vlády Indie a Pákistánu se dohodly na okamžitém příměří a zahájení rozhovorů o široké škále témat na neutrální půdě,“ uvedl Rubio v příspěvku na platformě X.
Rubio dále vyzdvihl indického premiéra Naréndru Módího a jeho pákistánského protějška Šáhbáze Šarífa za „jejich moudrost, rozvážnost a státnické rozhodnutí zvolit cestu míru.“ Podle amerického ministerstva zahraničí Rubio během soboty hovořil s ministry zahraničí obou zemí. Zatímco Pákistán příměří oficiálně potvrdil, indická vláda se k věci dosud nevyjádřila.
Pákistánský ministr zahraničí Išák Dar uvedl, že „Pákistán a Indie se dohodly na příměří s okamžitou platností.“ Ve svém příspěvku na X dodal: „Pákistán se vždy snažil o mír a bezpečnost v regionu, aniž by ohrozil svou suverenitu a územní celistvost.“
K tomuto překvapivému diplomatickému průlomu došlo jen několik hodin poté, co obě strany pokračovaly v ostrých obviněních z leteckých a raketových úderů. Pákistánská vláda tvrdila, že Indie v noci na sobotu provedla útoky na vojenské základny, včetně letiště Noor Khan u Islámábádu. Jako odpověď zahájil Islámábád operaci Banyan al-Marsous, při které byly zasaženy indické cíle na území Kašmíru.
Následkem indického ostřelování zahynulo v pákistánské části Kašmíru 11 osob, včetně dítěte a čtyř žen. Dalších 56 lidí bylo zraněno. Poškozeno bylo více než 230 domů, z nichž desítky byly zcela zničeny. Zásahy zasáhly i dvě nemocnice, které utrpěly strukturální škody. Více než 1 000 civilistů muselo být evakuováno.
Na indické straně byly hlášeny exploze v městech Jammu a Srinagar, i když příčiny nebyly bezprostředně potvrzeny. Indická armáda uvedla, že „efektivně čelila a odpověděla“ na pákistánskou ofenzivu, bez bližších podrobností.
I přes zatím jednostranné potvrzení dohody analytici vnímají oznámení příměří jako klíčový diplomatický obrat. Role Spojených států, a především prezidenta Trumpa a ministra Rubia, se v tomto vývoji jeví jako zásadní. Rubio v sobotu označil indicko-pákistánské rozhodnutí za příklad „rozvahy v časech nebezpečí“, který může předejít katastrofě širšího rozsahu.
Křehká dohoda však bude pod drobnohledem. Otázkou zůstává, zda ji obě strany dodrží a zda bude skutečně následovat konstruktivní dialog o širších tématech – včetně Kašmíru, vojenské přítomnosti, a zejména bezpečnosti civilního obyvatelstva.
Témata: Indie, Pákistán, Donald Trump
Související
7. května 2025 9:32
6. května 2025 23:59
16. listopadu 2024 13:48
22. srpna 2024 21:53
17. srpna 2024 8:33