Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby v Indii vyhrála Módího strana NDA

Indie, ilustrační foto
Indie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Národní demokratická aliance (NDA), koalice vedená nacionalistickou Indickou lidovou stranou (BJP) premiéra Módího, získala podle oficiálních výsledků volební komise většinu mandátů v dolní komoře indického parlamentu, uvedla agentura AP.

Komise oznámila, že NDA obdržela 285 křesel a vede v jednom dalším volebním obvodu, jehož výsledky ještě nebyly zveřejněny. Pro získání většiny v 543-členném parlamentu je potřeba 272 křesel. Zisk NDA je však nižší, než předpovídala většina exit pollů.

To je způsobeno především tím, že Módího BJP získala výrazně méně křesel než rekordních 303, které vyhrála ve volbách v roce 2019.

Výsledky voleb i tak umožní Módímu stát se premiérem potřetí po sobě. Zastávat post premiéra třikrát se v Indii podařilo pouze vůdci boje za nezávislost Džaváharlálovi Nehrúovi. Poprvé od roku 2014, kdy se BJP dostala k moci, však nezískala většinu sama, což znamená, že bude potřebovat podporu ostatních stran v koalici.

Podle indické Ústřední volební komise byly poslední volby největší ve světové historii: téměř miliarda lidí měla právo volit, přičemž 642 milionů z nich toto právo využilo.

Volby v Indii se konaly v sedmi etapách během vlny veder, kdy v některých oblastech teploty dosahovaly až 50 stupňů Celsia. Vedra způsobila smrt desítek voličů i členů volebních komisí.

Naréndra Módí stojí v čele indické vlády od roku 2014. Jeho odpůrci ho obviňují z pronásledování muslimské menšiny a z autoritářských tendencí. Módí sice otevřeně přiznává, že je hinduistický nacionalista, ale obvinění z autoritářství odmítá.

Módí se plánuje ve středu setkat se svými politickými spojenci, aby s nimi prodiskutoval sestavení vlády. Stane se tak den poté, co jeho nacionalistická BJP přišla ve volbách o naprostou většinu v parlamentu, uvádí TASR na základě agentury Reuters.

Podle oficiálních výsledků získala Módího strana v parlamentních volbách 240 mandátů v 543-členné dolní komoře parlamentu, což znamená, že se bude muset spoléhat na své spojence.

NDA vedená Módího BJP získala celkem 293 křesel, což je o 21 mandátů více než 272 křesel potřebných k sestavení většinové vlády. Opoziční aliance INDIE získala 230 křesel.

Očekává se, že ve středu se v Naí Dillí setká i aliance INDIE a bude jednat o dalším postupu. Jakékoliv snahy opozice o sestavení vlády však pravděpodobně zabrzdily dva z klíčových spojenců BJP, kteří podpořili Módího a prohlásili, že jejich předvolební spojenectví se stranou zůstává zachováno. 

Módího největší oponent Arvind Kedžrivál se v neděli musel vrátit do vězení, ze kterého byl dočasně propuštěn na kauci, informovala agentura Reuters.

Kedžrivál - předseda vlády svazového teritoria Naí Dillí a neochvějný zastánce boje proti korupci - patří mezi vůdce opoziční aliance, která doufala, že se jí hinduistického nacionalisty Módího podaří odstavit od moci.

V roce 2006 se stal nositelem ocenění Ramon Magsaysay Award, která se označuje za asijskou Nobelovu cenu. Kedžrivál ji získal jako lídr hnutí za právo na informace a pomoc chudým při boji proti korupci.

Kedžrivál byl zadržen v březnu v rámci vyšetřování podezření z korupce. Jeho zatčení měsíc před začátkem všeobecných voleb označili jeho příznivci za politické spiknutí, které zosnovala Módího vládnoucí Indická lidová strana (BJP).

Indický nejvyšší soud ho v květnu propustil na kauci, aby mohl vést kampaň - pod podmínkou, že se vrátí do vazby hned po skončení hlasování.

Témata:  Indie

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy