Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Klaus vzkazuje: Používejte rozum. Se Sověty při osvobozování Česka to bylo úplně jinak

Václav Klaus
Václav Klaus
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – V souvislosti s výročím konce druhé světové války se opět naplno rozjela debata o tom, kdo vlastně naši zemi osvobodil a jakou roli hráli američtí a sovětští vojáci. Své si k tomu řekl také někdejší prezident Václav Klaus, který na svých stránkách připomněl známá fakta.

„Letos nebylo kulaté výročí konce 2. světové války. Ubylo oficialit, které – svou podstatou a způsobem organizace – nemohou být úplně mimo realitu a navíc nedávají prostor extremistickým postojům. Proto se vytvořil prostor pro postoje svévolné a politicky účelové. Není možné na to nereagovat," vysvětluje exprezident, co ho přimělo k sepsání komentáře.

I kvůli tomu to podle něj letos vypadá, že se boje vedly jinde. „Jako by se 2. světová válka primárně odehrávala na západní frontě, jako by na východě šlo o málo, jako by se o všem rozhodlo na západě a jako bychom byli osvobozeni v podstatě ze západu. Protiargumentů je možné přinášet nekonečné množství, ale hrozí, že jim nebude nasloucháno," posteskl si Klaus.

I proto se rozhodl přinést „suchá čísla". „Podle veřejně přístupných oficiálních dat (i OSN) přišlo při osvobozování Československa o život 116 amerických vojáků (podle některých zdrojů to bylo ještě méně), což není překvapivé, protože na západě Čech se nebojovalo (německé armády se chtěly dostat do amerického zajetí). Číslo ruských (sovětských) vojáků, kteří přišli o život, je 140 000, ale jsou i vyšší odhady. Znamená to, že sovětských vojáků zemřelo při osvobozování naší země tisíckrát více. I když připustíme možnou vyšší vyzbrojenost a tím i efektivnost americké armády, rozdíl tisícinásobku je velmi výmluvný. Je třeba ještě jiných důkazů?" argumentuje ekonom.

„Na území Sovětského svazu se bojovalo od června 1941 (ode dne, kdy já jsem se narodil), největší bitvy – o Moskvu, Leningrad, Stalingrad, Kursk a další – proběhly v letech 1941-43. Spojené státy se vylodily v Normandii až v červnu 1944. Atd. Atd. Zkusme používat rozum," vyzval všechny Klaus.

Témata:  Václav Klaus válka

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy