Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pražská ODS chce jednat o veřejných zakázkách pro firmy vlastněné členy ČSSD

26. kongres ODS
26. kongres ODS
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Pražská ODS chce v září na jednání zastupitelů řešit kauzu získávání veřejných zakázek firmami vlastněnými členy ČSSD. ODS to sdělila v tiskové zprávě.

Podle Hospodářských novin (HN) měly firmy získat na zakázkách až 1,5 miliardy korun, a to například od dopravního podniku (DPP) nebo Technické správy komunikací (TSK). Jednu z firem měl navíc donedávna spoluvlastnit bratr náměstka primátorky Petra Dolínka Ondřej. Po primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) budou požadovat vyvození důsledků. Vyjádření Krnáčové a Dolínka ČTK shání.

"Jistě není náhoda, že dotčené firmy nejvíce profitovaly na městských částech a organizacích, kde má ČSSD hlavní slovo. Navíc jistě není náhoda, že všechny tři dotčené firmy sídlí na stejné adrese. Téma jistě otevřeme na zářijovém zastupitelstvu a budeme po náměstku Dolínkovi a primátorce Krnáčové žádat vysvětlení, pokud tedy do té doby do kauzy nevstoupí policie," uvedl předseda pražské ODS Filip Humplík.

Zakázky v řádu stovek milionů korun měly podle HN získávat firmy Premio Invest, Lasesmed a Ecomyčka. V nich figurují členové ČSSD z Prahy 14. Firma Premio Invest měla od DPP vyinkasovat za úklid téměř jednu miliardu a TSK měla vyplatit Lasesmedu 111 milionů. Oslovení členové ČSSD pro HN uvedli, že zakázky firmy získaly v řádném výběrovém řízení.

Třetinovým vlastníkem Ecomyčky pak byl podle listu do roku 2013 Ondřej Dolínek. "Petr Dolínek je místopředsedou ČSSD a jedničkou do voleb do Sněmovny, měl by tedy jasně vystoupit před voliče a vyvrátit veškeré pochybnosti," uvedla starostka Prahy 2 a volební lídryně ODS Jana Černochová.

Témata:  ODS Sociální demokracie (SOCDEM) firmy

Související

Aktuálně se děje

6. července 2026 16:15

Příspěvek na bydlení v číslech. Česko stojí desítky milionů denně

Jen za jediný měsíc, květen 2026, vyplatil stát na příspěvku na bydlení téměř 1,8 miliardy korun. To představuje zhruba 60 milionů korun denně pro přibližně 261,7 tisíce domácností. Trend navazuje na rok 2025, kdy stát na příspěvek na bydlení vyplatil 23,5 miliardy korun. Jen za prvních pět měsíců letošního roku dosáhly výdaje dalších 9,2 miliardy korun. Současně stát postupně zavádí superdávku, která slučuje čtyři dosavadní sociální dávky včetně příspěvku na bydlení.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy