Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zaorálek: Západní země by měly tlačit na růst platů ve východních

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda sněmovny
Lubomír Zaorálek /ČSSD/, místopředseda sněmovny
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Pokud chtějí západoevropské země řešit tzv. sociální a mzdový dumping, měly by východním zemím pomoci v boji proti levné práci, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Téma by měl podle něj otevřít premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v Salcburku při jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, kterého se za 14 dní zúčastní i předseda rakouské vlády Christian Kern a slovenský premiér Robert Fico.

Kern chce v Rakousku řešit sociální a mzdový dumping, který podle Macrona i Kerna negativně ovlivňuje pracovní trh v západní Evropě. Francie a další západoevropské země stále silněji nesouhlasí s tím, aby lidé z chudších východoevropských států unie na západě společenství pracovali za mzdy odpovídající úrovni běžné v jejich domovských zemích.

Zaorálek však západoevropským zemím vyčítá, že jim na jednu stranu vadí, že pracovníci z východu dostávají méně peněz, ale na druhou stranu netlačí na zaměstnavatele, kteří pocházejí z jejich zemí, aby na Východě přidávali. "Proč tedy ve svých firmách v ČR vyplácejí nízké mzdy zaměstnancům?" řekl Zaorálek.

Západní státy by podle něj měly tlačit na to, aby tamní firmy zvyšovaly mzdy ve svých zahraničních pobočkách. "To, co oni po nás dnes chtějí, je nahrávka na to, abychom se toho chopili. Řekli, že my jsme pro konvergenci a kohezi v Evropě, ale v tom případě i vy musíte pomoci nám ve zvyšování mezd," řekl.

Témata:  Lubomír Zaorálek Sociální demokracie (SOCDEM) mzdy

Související

Aktuálně se děje

3. února 2026 8:29

Češi se mají na co těšit. Arnold Schwarzenegger dorazí v červnu

Do Česka má letos namířeno jedna z největších hvězd akčního filmu. Lidé, kteří se dříve snažili k nám dostat Chucka Norrise, v červnu přivezou Arnolda Schwarzeneggera. Už dnes šly do prodeje vstupenky na jedinečnou akci. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Boris Šťastný

Ministr Šťastný vyzval veřejnost: Choďte po schodech. Nabízí cedule zdarma

Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný dnes v budově Poslanecké sněmovny zahájil novou osvětovou kampaň zaměřenou na podporu zdravého životního stylu. Iniciativa nese název „Zdraví je drahé, schody jsou zdarma“ a jejím cílem je motivovat občany k častějšímu zařazení přirozeného pohybu do jejich všedních dnů. Ministra při představení projektu podpořili také předseda dolní komory Tomio Okamura, její první místopředseda Patrik Nacher a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.