reklama

"Mohu potvrdit pouze to, že včera od večerních hodin byla zapečetěna kancelář paní doktorky Máchové a od dnešních devíti hodin je zde prováděna prohlídka," řekla Zenklová. V dalších otázkách týkajících se této trestní věci odkázala na dozorující vrchní státní zastupitelství.

Podle Kaňkové i zadržení pracovníka celní správy dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství, proto ČTK nesdělila bližší okolnosti k zadržení. "Momentálně jsou zahájeny úkony ve věci zproštění výkonu služby," dodala.

Máchovou a policejní vyšetřovatele už od loňského dubna prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) kvůli kauze opencard. Podnět k tomu dala sněmovní vyšetřovací komise, podle níž chybovali, když před soud poslali jen řadové úředníky pražského magistrátu. O prověření požádali žalobci vrchního státního zastupitelství. Podle dřívějšího vyjádření šéfky pražského vrchního státního zastupitelství Lenky Bradáčové je potřeba zabývat se například tím, zda podezřelí nemohli být dopředu informováni o tom, že se uskuteční úkony trestního řízení. "Pochybení, ke kterému mohlo dojít na počátku, mohlo znamenat zmaření důkazů," řekla v lednu v diskusním pořadu ČT.

Máchová v minulosti dozorovala i kauzu předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik, v níž byli obžalováni podnikatel Vladimír Sitta mladší a jeho otec za údajné tunelování tiskárny. Po verdiktu pražského městského soudu, který na podzim 2015 muže uznal vinnými, byla Máchová kritizována za to, že se v případu vůbec nezabývala rolí lobbisty Iva Rittiga.

Podle Respektu je mezi deseti lidmi, o něž se policie zajímá, i bývalý policista Igor Gáborík, údajná spojka jednoho z vlivných pražských lobbistů, kterého měl zásobovat informacemi z vyšetřování. Dále jde o městskou státní zástupkyni Dagmar Máchovou a některé její spolupracovníky. Zadrženo bylo i několik lidí k podání vysvětlení. Máchovou, Nevtípila a Klučku spojuje případ předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik, na který v roce 2010 policii upozornil podnikatel Vladimír Sitta mladší. Máchová jako dozorující státní zástupkyně zablokovala Sittovi akcie rodinné tiskárny Neograph a uvolnila tím cestu podnikateli Ivo Rittigovi, který pak tiskárnu ovládl. Díky smlouvě s dopravním podnikem pak získal 17 haléřů z každé prodané jízdenky.

Sittu i jeho otce Máchová obžalovala kvůli tunelování tiskárny. Za policii vedli stíhání právě Nevtípil a Klučka. Po verdiktu pražského městského soudu, který na podzim 2015 všechny tři muže uznal vinnými, byla Máchová kritizována za to, že se Rittigovou rolí v případu vůbec nezabývala.

reklama