Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Praha dál bojuje proti segwayům: Zákaz se rozšíří na další čtvrti

Praha
Praha
Foto: Pixabay

Praha - Pražští radní dnes schválili rozšíření zóny, kde platí zákaz vjezdu vozítek segway. Novela vyhlášky by měla začít platit ještě letos. Zákaz dosud platí v historickém centru a částech širšího centra Prahy.

Lidé na vozítkách známých jako segway nově nebudou moci do celé Prahy 2 a části Prahy 10.

Na vedení města se obrátilo několik městských částí, které požadovaly zákaz segwayů pro celé své území. Město nakonec schválilo posun hranice zakazující provoz vozítek z Prahy 2 dále na východ. Zahrne tak i Prahu 10, a to území ohraničené územím Prahy 2, 3 a 4 a od východu souvislou linií ulic U zdravotního ústavu, Benešovská, Ruská, Bělocerkevská, U Slavie, U Vršovického hřbitova a Bohdalecká. O rozšíření plošného zákazu zákazu požádaly i radnice Prahy 6 a 11, ale těm Praha nevyhověla.

Podle dokumentu, který schválili radní, by měla být změna zveřejněna do 18. srpna. Následně bude muset Technická správa komunikací (TSK) odmontovat část nynějších značek a osadit jimi všechny příjezdové cesty na nové hranici zóny.

Proti zákazu podala žalobu Asociace provozovatelů segway sdružující asi dvě desítky provozovatelů. Sdružení se domáhalo zrušení opatření. Podle asociace Praha nezvládla vynutit původní pravidla, a proto provoz raději plošně zakázala, navíc bez řádného odůvodnění. Senát pražského městského soudu ale konstatoval, že zákaz vjezdu segwayů zavedlo nařízení obce, které nepodléhá přezkumu správním soudem a nelze proti němu podat žalobu.

Zákaz vozítek Praze umožnila novela zákona o silniční dopravě, který na segwaye původně pohlížel jako na chodce. Za nerespektování nynějšího opatření hrozí až dvoutisícové pokuty.

Témata:  Praha segway silniční provoz

Související

Aktuálně se děje

21. června 2026 16:39

Svátek, který raketově získává na popularitě. Svět dnes slaví Den otců

Oslavy otcovství a mužského vzoru v rodině mají ve světě dlouhou tradici, která se v průběhu let stala pevnou součástí kalendářů mnoha zemí. V České republice i v naprosté většině ostatních států připadá tento den na třetí neděli v červnu, což znamená, že letošní oslavy se konají právě dnes. Ačkoli u nás tento svátek nemá tak hluboké historické kořeny jako květnový Den matek, jeho popularita každým rokem výrazně roste a lidé ho stále častěji využívají jako příležitost k vyjádření vděku svým tátům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy