Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senát schválil kladivo na neplatiče. Vlastníci bytů si přilepší

Senát Parlamentu ČR
Senát Parlamentu ČR
Foto: Senat.cz **www.senat.cz**

Praha - Práva majitelů bytů vůči neplatičům se zvýší. Dnes o tom rozhodl senát.

Senát dnes schválil vlastní předlohu, díky níž společenství vlastníků bytů v domech získají přednostní právo na aspoň částečné uhrazení pohledávek po dlužnících při nuceném prodeji jejich bytů. Předloha nyní zamíří k podpisu prezidentovi.

V současnosti jsou podle autorů předlohy řádní vlastníci nuceni ručit za závazky těch vlastníků, kteří příspěvky na správu domu nehradí. Jde například o platby za vodné a stočné, teplo, za osvětlení společných prostor a do fondu oprav.

"Pokud dlužník dobrovolně dluh neuhradí a nemá jiný majetek, lze sice přistoupit k výkonu rozhodnutí prodejem jednotky nebo k dražbě, ale ve většině případů na úhradu pohledávek souvisejících se správou domu a pozemku nezbude nic, protože výtěžek z prodeje jednotky připadne v celém rozsahu zástavnímu věřiteli," stojí v důvodové zprávě.

Novela se týká občanského soudního řádu, zákona o veřejných dražbách a insolvenčního zákona. Předpokládá, že pohledávky související se správou domu by byly uspokojovány přednostně až do desetiny výtěžku z prodeje bytu ve prospěch společenství vlastníků.

Témata:  Senát Parlamentu České republiky bydlení nájemníci

Související

Aktuálně se děje

8:17

Čtvrtí do party. StarDance potvrdila návrat dalšího vítěze na parket

Jasné obrysy začíná dostávat letošní StarDance Tour, při které se poprvé pod hlavičkou slavné televizní show uskuteční veřejná vystoupení. Od čtvrtka známe již čtyři taneční páry z dosavadních třinácti řad soutěže, které se turné zúčastní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy