Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská unie se pustila do Česka: Proč trestáte matky?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Praha - Evropské komise tvrdí, že Česko je jednou ze zemí Unie, která postihuje ženy za to, že se stanou matkami. Uvedla to organizace Gender studies.

O celoživotních ekonomických dopadech mateřství se dnes diskutuje v Praze u příležitosti nedělního Mezinárodního dne rodiny. Socioložka ze Sociologického ústavu Akademie věd Radka Dudová uvedla, že nedochází k narovnání skrze sdílení mezi partnery.

"Ženy jsou samy na péči i na ekonomické zajištění rodiny. Přitom čelí diskriminaci nejen z titulu, že jsou matky, ale z titulu, že jsou matky samoživitelky," říká podle Českého rozhlasu Dudová.

Podle ní byl proveden kvalitativní výzkum se samoživitelkami, které ač by třeba chtěly zůstat se svým dítětem déle doma, jsou nuceny vrátit se do práce z finančních důvodů dříve. "Hlavní podmínkou je mít zajištěnou kvalitní péči o děti, která bude tak časově nastavená, aby to bylo kompatibilní se zaměstnáním. A to vzhledem k nedostatku míst v mateřských školách, není příliš možné," uvedla.

Témata:  ženy Evropská komise (EK)

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:16

Dalším cílem Putina bude Slovensko, varuje expert

Ačkoliv se často mluví o zranitelnosti pobaltských států, tedy Litvy, Lotyšska a Estonska, zejména vzhledem k jejich geografii a sousedství s Ruskem, vojenský analytik Vladimír Bednár varuje, že skutečně nejvíce ohrožené jsou dnes jiné země. Podle něj by se terčem ruského vlivu či útoku mohly stát především Slovensko, Bulharsko a Maďarsko.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Marihuana

Komentář

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.