Každoročně 8. března si celý svět připomíná Mezinárodní den žen (MDŽ) – svátek, který má své kořeny v boji za ženská práva, spravedlnost a rovnost mezi pohlavími. Tento den není jen příležitostí k obdarovávání květinami, ale především připomínkou dlouholeté snahy žen o spravedlivé postavení ve společnosti.
Počátky tohoto svátku sahají do začátku 20. století, kdy se ženy po celém světě začaly organizovat a bojovat za lepší pracovní podmínky, volební právo a sociální spravedlnost. První zmínky o dni věnovaném ženám se objevily v roce 1909 ve Spojených státech, kde socialistická strana vyhlásila Národní den žen na podporu stávkujících dělnic v textilním průmyslu.
O rok později, v roce 1910, se v Kodani konala Mezinárodní socialistická ženská konference, na které německá politička Clara Zetkinová navrhla, aby byl každoročně slaven den věnovaný ženským právům. Tento návrh byl přijat a od roku 1911 se MDŽ začal oficiálně připomínat v několika zemích, včetně Rakouska, Dánska, Německa a Švýcarska.
Datum 8. března se ustálilo až po ruské revoluci v roce 1917, kdy ženy v Petrohradu vyšly do ulic s požadavky na chléb a mír. Jejich protesty vedly k pádu cara a k zavedení volebního práva pro ženy. Od té doby byl tento den vyhlášen svátkem ženských práv a stal se významným symbolem boje za rovnoprávnost.
Během studené války byl MDŽ silně propagován zejména v socialistických zemích, včetně Československa. V komunistických státech byl tento den často spojen s oslavami žen jako pracovnic, matek a soudružek. Přestože šlo částečně o propagandistický svátek, tradice oslav MDŽ se v Československu pevně zakořenila.
Na Západě byla situace odlišná – zde se MDŽ připomínal spíše v souvislosti s feministickým hnutím a bojem za ženská práva. V 70. letech se stal oficiálním dnem OSN, která ho roku 1977 prohlásila za Mezinárodní den práv žen a mezinárodní mír.
Dnes se MDŽ slaví po celém světě různými způsoby. V některých zemích, jako je Rusko, Čína nebo Itálie, je dokonce státním svátkem. Zatímco v některých kulturách je MDŽ stále vnímán jako příležitost k vyjádření úcty ženám květinami a dárky, v jiných částech světa se konají demonstrace a pochody za ženská práva, rovnost v platech nebo proti násilí na ženách.
Organizace OSN i neziskové organizace každoročně stanovují hlavní téma MDŽ – například boj proti genderové diskriminaci, podpora vzdělání žen nebo upozorňování na problematiku domácího násilí.
V České republice má MDŽ stále silnou tradici. Přestože byl v minulosti spojován s komunistickou propagandou, dnes je opět uznáván jako důležitý den připomínající roli žen ve společnosti. Mnoho firem, škol i institucí pořádá v tento den akce na podporu žen a jejich postavení ve společnosti.
Přestože se situace žen v posledních desetiletích výrazně zlepšila, stále existují výzvy, kterým musí ženy čelit. Mezi nejpalčivější problémy patří nerovné mzdy, domácí násilí a diskriminace, podreprezentace ve vedoucích funkcích a právo na vzdělání.
Mezinárodní den žen je mnohem více než jen svátkem květin a bonboniér. Je to den, kdy si připomínáme dlouhou cestu za právy žen a také výzvy, které je stále potřeba řešit. Ať už je slaven jakkoliv, jeho hlavním poselstvím je rovnost, respekt a uznání významu žen ve společnosti.
Témata: Mezinárodní den žen (MDŽ), ženy
Související
8. března 2018 14:16
8. března 2018 10:40
8. března 2017 9:28
9. března 2016 9:22
8. března 2016 10:10
7. března 2016 20:34