Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Učitelé by mohli dostat vyšší mzdy už v listopadu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Letos od listopadu by si mohli polepšit učitelé a úředníci samospráv, od ledna pak lékaři, sestry a zbývající pracovníci veřejného sektoru. Počítá s tím návrh nařízení, který vláda zveřejnila na svém webu.

Platové tarify by se mohly zvednout buď všem stejně o čtyři procenta, o 12 procent kantorům a o sedm procent ostatním, nebo o 15 procent učitelům a o deset procent ostatním. Odbory trvají na tom, aby se tarify zvýšily všem už od listopadu, a to o 15 procent učitelům a o deset procent ostatním.

Představitelé koaličních stran se chystají dnes večer jednat o podobě státní pokladny na příští rok, tedy i o růstu výdělků. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) před několika dny řekl, že požadavky na růst platů převyšují možnosti rozpočtu a vláda bude muset rozhodnout, komu přidá. Odboráři jsou připraveni k protestním akcím, pokud by jim kabinet nevyhověl. Učitelské odbory i další svazy zvažují stávkovou pohotovost.

Návrh nařízení o růstu tarifů připravilo ministerstvo práce. Předpis se od roku 2007 novelizoval už čtrnáctkrát. Naposledy se tarify zvedly letos od července, a to třeba lidem s nízkými výdělky. Pracovníkům sociálních služeb se zvýšil základ o 23 procent a nepedagogům, technickým a administrativním silám či pracovníkům v kultuře podle profesí o 5,1 a 9,4 procenta. Učitelům rostl výdělek naposledy loni v září a ostatním minulý rok v listopadu.

Ministerstvo práce propočítávalo už řadu modelů mezi čtyřmi až 15 procenty. Podle variant většinou těm, kteří dostali přidáno letos v pololetí, měly tarify růst až od ledna. Odbory s tím nesouhlasí a žádají přidání pro všechny už od listopadu. Jejich variantu - 15 procent pro učitele a deset procent pro ostatní - navrhované vládní nařízení neobsahuje.

"Je to živý materiál, o kterém se jedná a který se může měnit. Je to jen nosič, aby se věc mohla zařadit na jednání vlády," řekl ČTK předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

První varianta v navrhovaném nařízení popisuje růst tarifů o čtyři procenta od listopadu u učitelů a úředníků samospráv, od ledna u lékařů, sester a ostatních pracovníků veřejného sektoru. Od listopadu by se také zrušila tabulka pro posudkové lékaře. Základ by se jim tak zvýšil o 19 až 36 procent. Od ledna by se sloučily ještě dvě tabulky. Od ledna by tedy místo nynějších šesti zůstaly čtyři. Podle ministerstva práce by se tak systém odměňování zjednodušil.

Témata:  učitelé mzdy státní správa školství vláda

Související

Aktuálně se děje

21. června 2026 12:50

21. června 2026 8:58

20. června 2026 18:37

Jak žije dva roky po smrti Karla Heřmánka vdova Hana?

Hana Heřmánková se i přes řadu těžkých životních zkoušek, včetně tragické ztráty manžela Karla, dokáže dívat dopředu a šířit kolem sebe pozitivní energii. Bývalá televizní hlasatelka a herečka, která v současnosti vede pražské Divadlo Bez zábradlí společně se svým nejstarším sedmatřicetiletým synem Karlem, se drží životní filozofie, že úsměv nic nestojí. Přestože pro Blesk přiznává, že jí není vždy do zpěvu, své okolí nechce vlastními starostmi zatěžovat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

České Dráhy

Na Colours of Ostrava můžete speciálním vlakem. Zahrají Gufrau

Také letos vypraví České dráhy na festival Colours of Ostrava speciální vlak Colours Expres. Ve středu 15. července dopraví návštěvníky z Prahy přímo do Ostravy a po skončení festivalu zajistí v neděli 19. července také pohodlnou cestu zpět. Cestující se mohou těšit na jízdu moderní soupravou ComfortJet, doprovodný program na palubě i možnost vyřízení festivalové akreditace už během cesty. Předprodej jízdenek na speciální vlak již byl zahájen.