školství

Ilustrační fotografie.

V Rusku skončí škola, jejíž představitelé kritizovali invazi na Ukrajinu

Svět

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

přijímací zkoušky roku 2024

Co to mělo být? Zdrcení žáci jsou z přijímaček v rozpacích a na pokraji pláče

Domov

Jakoby české školství neodkázalo připravit bezproblémové zadání přijímacích zkoušek tak, aby se další rok po tom problémovém vydařil lépe. Ale je tomu tak a nebo je problém v přípravě? První kolo jednotných přijímacích zkoušek je minulostí a žáci se vyjadřují k průběhu zkoušek. Někteří z nich uvádějí, že otázky z matematiky byly obtížné a někteří se cítí unavení ze čtení dlouhých zadávacích textů.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Domov

Stávky v Česku. Zapojila se většina škol, odboráři protestují u Sněmovny

V Česku probíhá série protivládních stávek. Celý den se stávkuje na základních, středních a mateřských školách, podle odhadu odborů se v různé míře zapojí více než dvě třetiny zařízení. Protestní akce na dnešní den připravily také odbory, jimž vadí vládní úsporný balíček či chystaná důchodová reforma.

Školní jídelna

Devět z deseti školních jídelen v Česku solí víc, než je zdravé

Domov

Devět z deseti školních jídelen v Česku používá při vaření více soli, než je zdravé. Ukázaly to loňské kontroly hygieniků, o kterých dnes informovali na twitteru. Ze 165 sledovaných školních jídelen jen v 11 procentech solení vyhovovalo doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO).

Vladimír Balaš

Domov

Balaš: Většina krajů má na středních školách pro uchazeče dost míst

Většina krajů má podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) dostatek míst na středních školách pro uchazeče, kteří letos končí základní školy. Přetlak zájmu se týká především Prahy a části Středočeského kraje, řekl dnes Balaš novinářům při dvoudenní návštěvě Jihočeského kraje.

Ilustrační foto

Koalice chce uzákonit učitelské platy na 130 procent průměrné mzdy od roku 2024

Domov

Učitelé by mohli mít ze zákona plat v průměru na úrovni 130 procent průměrné hrubé mzdy od příštího roku. Vliv na konkrétní výši mezd jednotlivých pedagogů ale budou mít ředitelé škol. Počítá s tím návrh koaličních poslanců k novele školského zákona, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

škola

Zneužití umělé inteligence školáky se učitelé v ČR spíš neobávají

Domov

Pedagogové v Česku se moc neobávají toho, že by žáci základních a středních škol ve výuce zneužívali umělou inteligenci. Známky z doma psaných esejů a seminárních prací, kterou by za školáky mohl psát takzvaný chatbot nebo jiná podobná technologie, tvoří jen malou část závěrečného hodnocení.

Ilustrační foto

Domov

Studie: Pandemie způsobila, že rodiče míň věří vlastním investicím do vzdělávání

Kvůli pandemii koronaviru rodiče méně věří tomu, že mohou pomoct dítěti ve vzdělávání, ať už svým časem nebo penězi. Vyplývá to ze studie, kterou na téma vypracoval Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA). Názor rodičů mohl ovlivnit fakt, že se během distanční či kombinované výuky v letech 2020 a 2021 museli více zapojit do vzdělávání svých dětí, uvedl dnes IDEA v tiskové zprávě.

Vladimír Balaš

Případy obtěžování na univerzitách je nutné razantně řešit, prohlásil Balaš

Domov

Případy sexuálního obtěžování na univerzitách je podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) nutné razantně řešit. O dění na některých fakultách chce se zástupci vysokých škol tento týden jednat. ČTK to řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Podezření na obtěžování studentek nyní řeší Univerzita Karlova (UK) v Praze či Masarykova univerzita v Brně.

Ministerstvo školství, ilustrační foto.

MŠMT chce do 15. října připravit záměr rozvoje českého školství

Domov

Ministerstvo školství (MŠMT) plánuje nejpozději 15. října předložit vládě ke schválení materiál, v němž nastíní rozvoj českého školství do roku 2027. Dokument s názvem Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR na období 2023-2027 se nyní připravuje. Návrh počítá například s úpravou financování škol s přihlédnutím k počtu znevýhodněných žáků.

Petr Pavel

Studentské volby vyhrál jednoznačně Pavel, získal by 86 procent hlasů

Domov

Studentské volby vyhrál jednoznačně bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Ve druhém kole získal téměř 86 procent hlasů. Někdejší premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se přes 20 procent dostal těsně jen ve Zlínském a Ústeckém kraji. ČTK to dnes sdělili organizátoři v tiskové zprávě. Pořadatelem studentských voleb je společnost Člověk v tísni prostřednictvím svého programu Jeden svět na školách (JSNS).

Ilustrační fotografie.

Zvýšení platů pro pedagogy půjde na odměny, vláda nevyslyšela požadavek odborů

Domov

Vláda nezvýší pro příští rok platové tarify pracovníkům veřejného sektoru, tedy učitelům, úředníkům, pracovníkům v kultuře, sociálním pracovníkům či zdravotníkům. O rozdělení navýšené sumy na výdělky kabinet dnes nerozhodl. Celá částka by tak měla putovat do odměn. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ilustrační foto

Učitelé: K lepšímu naplňování cílů výuky by pomohlo méně učiva

Domov

K lepšímu naplňování cílů výuky by podle učitelů pomohlo mimo jiné méně učiva a snížení počtu žáků ve třídách. Ve výzkumu České školní inspekce (ČŠI) to uvedli učitelé českého jazyka (ČJ) a matematiky v pátých a devátých třídách základních škol (ZŠ) a v odpovídajícím ročníku víceletých gymnázií.

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy