Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odpůrci komunismu převzali ocenění za 3. odboj. Ministerstvo obdarovalo Topola i Rejžka

Martin Stropnický, ministr obrany ČR
Martin Stropnický, ministr obrany ČR
Foto: Ministerstvo obrany ČR

Praha - Ve Vojenském klubu Praha dnes obdrželo osvědčení a ocenění za účast ve třetím odboji dalších 43 lidí. Ministerstvo obrany dosud vyřídilo přes 90 procent žádostí o osvědčení. Získalo ho již téměř 1400 osob. Bylo vyplaceno 79,8 milionu korun přímým účastníkům odboje a 6,5 milionu korun pozůstalým.

Mezi oceněnými jsou například bývalý vrchní rabín Karol Sidon, Jiří Gruntorád z knihovny Libri Prohibiti, básník a prozaik Jáchym Topol, publicista Jan Rejžek nebo člen skupiny Plastic People of the Universe Josef Janíček.

"Žádná totalita není schopná zlomit celý národ. Vždy se najdou ti, kteří se dokážou vzepřít hrubé síle a nebezpečí, které jim hrozí," uvedla náměstkyně ministra obrany Alena Netolická.

Odznak a pamětní dekret ministra obrany dnes převzal Sidon za aktivní podporu nespravedlivě stíhaných osob a podílu na činnosti Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

Spisovatel Jáchym Topol dostal osvědčení především za vydávání a distribuci tiskovin namířených proti totalitnímu režimu a působení v rámci nezávislých iniciativ a udržování spojení mezi československou a polskou opozicí.

Publicista Rejžek si ocenění zasloužil za protikomunistickou činnost spočívající v autorství a distribuci protirežimně laděných materiálů a petic. Gruntorád byl oceněn za dlouhodobou protikomunistickou činnost spočívající mimo jiné v tvorbě, tisku a rozšiřování samizdatové literatury.

Témata:  třetí odboj Ministerstvo obrany České republiky komunismus

Související

Aktuálně se děje

8:27

Málem umřel. Pavel Trávníček poprvé promluvil po vážné operaci

Pavel Trávníček v úvodu letošního roku vyděsil fanoušky, když skončil v péči lékařů. Nyní se konečně ozval a přiznal, že to s ním bylo opravdu vážné. Navzdory tomu už má plány na následující měsíce či roky. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Jan Bartošek

To je Babiš tak pitomý, že bez glóbusu za 15 tisíc nevěděl, kde je Grónsko, zaútočil Bartošek

Aktuální napětí mezi Washingtonem a Kodaní ohledně budoucnosti Grónska rozvířilo vody české domácí scény. Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pondělí odmítl jednoznačně postavit na stranu dánské suverenity. Místo kategorického „ne“ americkým ambicím zvolil pragmatický tón a zdůraznil, že celá situace má hlubší bezpečnostní kořeny, které nelze přehlížet.