komunismus

Miloš Zeman, prezident České repubilky

Poprava Horákové: Česko si připomnělo komunistické zvěrstvo, Zeman mlčel

Domov

Odvahu političky Milady Horákové v boji za pravdu a spravedlnost si dnes připomněli lidé v celé republice. Horáková se před 70 lety stala obětí justiční vraždy. Totalitní komunistický režim ji nechal popravit na základě vykonstruovaných obvinění z velezrady. Památku Horákové dnes například v Praze uctil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nebo zástupci organizace Post Bellum, která spravuje sbírku vzpomínek pamětníků historických událostí Paměť národa. V ranních hodinách byl také promítán portrét Horákové na sídlo komunistů v Praze.

„Milada Horáková - barva“ od Cassius Chaerea – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Domov

Milada Horáková byla popravena před 70 lety. Ze zvěrstev komunismu dodnes mrazí

Autentické záznamy z vykonstruovaného procesu s právničkou Miladou Horákovou dnes zazněly v pražském metru. Šlo o součást vzpomínkové akce k výročí smrti Milady Horákové, která byla před sedmdesáti lety popravena komunistickým režimem. První koláž nahrávek zazněla dopoledne a trvala přibližně tři minuty. Cestující si mohli poslechnout obvinění a rozsudek nad Horákovou a záznam z dopisu, který Horáková psala z vězení.

Ilustrační foto

Zemřel "zbrojíř" odbojové skupiny bratří Mašínů, bylo mu 88 let

Domov

Ve věku 88 let ve čtvrtek zemřel Vladimír Hradec, který v 50. letech minulého století spolupracoval s protikomunistickou odbojovou skupinou bratří Mašínů. Do plánů skupiny zasvěcen nebyl a do jejích akcí se přímo nezapojoval, za ukrývání zbraní byl ale odsouzen do vězení, ve kterém strávil deset let. O Hradcově úmrtí dnes ČTK informoval jeho synovec Jiří Hradec. Poslední rozloučení bude 25. února v Mělníce.

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

70 let od smrti faráře Toufara. Nepřežil surové mučení při výsleších StB

Domov

V želivském klášteře se dnes konala mše za oběti komunistické zvůle. Královéhradecký biskup Jan Vokál v ním mimo jiné vyzdvihl jméno číhošťského faráře Josefa Toufara. Jeho postoj k pravdě je podle něho v rozporu s dnešní snahou mocných relativizovat ji. Toufar zemřel před 70 lety po útrapách způsobených Státní bezpečností. Patří mezi nejznámější oběti tažení československých komunistů proti katolické církvi. Mše byla součástí dvoudenní konference věnované Toufarovi.

Autobus, ilustrační foto

Revue

Vánoční masakr! Sedlák vládl vesnici. Nepřátelé skončili strašně!

Vánoce jsou svátky míru, a mělo tomu tak být i v roce 1976, kdy se vesničané z polské vsi Zrębin vydali na půlnoční mši do nedalekého města Polaniec. Nikdo z nich netušil, že nejbohatší místní sedlák a „král Zrębinu“ Jan Sojda se rozhodl právě na Štědrý večer pomstít rodině Kalistů, se kterými měl dlouhé spory. A přihlížet měla půlka vesnice.

Helena Válková /ANO/

Válková čelí skandálnímu odhalení. Co údajně dělala za minulého režimu?

Domov

Bývalá ministryně spravedlnosti a nynější vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) se bude bránit soudní cestou kvůli článku webu Info.cz, podle kterého na přelomu 70. a 80. let hájila zákony namířené proti disidentům. Uvedla to dnes v komentáři pro ČTK. Už předtím označila na svém facebooku tvrzení, že se podílela na šikaně disidentů, za absolutní a urážlivou lež.

Stalin

Komunismus je stejné zlo jako nacismus? KSČM pobouřilo usnesení europarlamentu

Domov

KSČM odsoudila usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy. Jde o zamlčování pravdy o příčinách rozpoutání druhé světové války a o podílu Rudé armády na porážce nacismu a jejím podílu na osvobození Československa, uvedli komunisté ve stanovisku, které ústřední výbor strany přijal na dnešním zasedání. Žádají vládu a ministerstvo zahraničí, aby usnesení odmítly.

Milouš Jakeš

Domov

Dojde na Jakeše, Štrougala a Vajnara? Policie zahájila trestní stíhání

Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil stíhání někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše (97), bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala (95) a exministra vnitra Vratislava Vajnara (89). Klade jim za vinu zneužití pravomoci, a to v souvislosti s používáním střelných zbraní na československých hranicích. ČTK to dnes sdělil šéf dozorujícího Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.

Demonstrace 17. listopadu 1989, Václavské náměstí

Nejdřív komunisté, dnes demokraté. Film Učitelka ukazuje lesk a bídu roku 89

Domov

"Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou. Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou," těmito slovy začíná píseň známého českého písničkáře Karla Kryla zklamaného z polistopadového vývoje. "Ti, kteří nás léta týrali, nás vyhazují z práce," pokračuje text svým způsobem odrážející naše nevypořádání se s komunistickou minulostí. Jak jinak je možné, že se z některých zapálených komunistů stali ti největší zastánci "pravdy a lásky"?

Ilustrační foto

Zemřel Král Šumavy. Josef Hasil (†95) pomohl desítkám lidí utéct na Západ

Domov

V pátek zemřel v USA ve věku 95 let protikomunistický odbojář Josef Hasil, známý jako Král Šumavy. Uvedl to dnes server Blesk.cz, kterému informaci potvrdil Hasilův syn Josef Vávra. Někdejší pohraničník Hasil pomohl na přelomu 40. a 50. let 20. století desítkám lidí přes hranice na Západ. V odboji pokračoval přes perzekuce jeho blízkých komunistickým režimem i ohrožení vlastního života. Ani vězení, kam ho po udání režim poslal, ho nezastavilo. V roce 2001 dostal od prezidenta Václava Havla medaili Za hrdinství.

Ilustrační foto

Domov

30 let od sametové revoluce: Většina Čechů pokládá polistopadový režim za lepší

Zhruba dvě třetiny Čechů pokládají režim po listopadu 1989 za lepší než předlistopadový. Za mnohem nebo trochu horší považuje polistopadový vývoj 16 procent respondentů, což je nejnižší podíl od roku 1992. K polistopadovému vývoji jsou podstatně kritičtější starší občané, lidé nedostatečně materiálně zajištění a voliči levice.

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Pád komunistů: O co v Česku opravdu šlo?

Domov

Zatímco v ostatních zemích východního bloku byly protikomunistické revoluce v roce 1989 motivovány touhou po lepší životní úrovni, v tehdejším Československu byla hnací silou především touha po svobodě. Na konferenci k 30. výročí pádu železné opony pořádané Českým rozhlasem to dnes řekl předseda Ústavního soudu a někdejší disident Pavel Rychetský. Podle něj zůstává otázkou, zda 30 let od revoluce stačilo na to, aby se zotročená společnost změnila na skutečně svobodnou a demokratickou společnost.

Václav Klaus

Nebezpečné ismy. Západ útočí na biologickou podstatu člověka, soptí Klaus

Domov

Pád komunismu byl nejdůležitější událostí moderních českých dějin a rok 1989 přinesl svobodu, demokracii, suverenitu a volný trh. Všechny tyto hodnoty ale nyní ohrožují nové ideologie spojené s ochranou klimatu nebo s genderem, řekl dnes na konferenci k 30. výročí pádu železné opony bývalý český prezident Václav Klaus. Podle něj je obtížné proti novým ideologiím bojovat, protože nemají jednotící jméno.

Ilustrační foto

Komunisté doplatili i na smog. V Teplicích to vřelo už týden před 17. listopadem 1989

Domov

Listopad 1989 v Československu byl sice především ve znamení událostí v Praze, již týden před 17. listopadem se však konaly nezvykle silné protestní demonstrace v Teplicích. Na jejich počátku přitom stál vcelku nepolitický impulz - smogová inverze. Třídenní demonstrace za čistý vzduch, které vyvrcholily 13. listopadu, přinutily místní komunistické funkcionáře k dialogu s veřejností. Akce se přitom konaly mimo hlavní struktury disentu.

Demonstrace 17. listopadu 1989, Staroměstké náměstí

Domov

Pád komunistů v ČSSR: Revolučním zlomem nebyl 17. listopad 1989, říká historik

Pokojné demonstrace v Praze i v dalších městech republiky hrály v listopadu 1989 důležitou roli, lidé dali na ulicích a náměstích jasně najevo, že touží po politických změnách. Nejmasovější protesty se od pondělí 20. listopadu konaly v Praze, nejprve na Václavském náměstí a o víkendu pak na Letenské pláni, kam podle dobových odhadů dorazilo na 800.000, respektive 500.000 lidí. Tyto demonstrace také v přímém přenosu vysílaly televize a rozhlas.

Václav Havel, 1. prezident ČR

Rozporuplný Václav Havel: Pro svět autorita, v Česku jeho popularita klesala

Domov

Václava Havla vnímají ve světě dodnes jako velkou postavu boje za svobodu. Někdejší vězeň totalitního režimu byl prvním prezidentem po listopadové revoluci v roce 1989, v čele země stál i po rozpadu Československa, na Hradě setrval celkem více než 12 let. A i po svém odchodu zůstal tento známý myslitel a bojovník za lidská práva výraznou osobností, jejíž slovo mělo velkou váhu nejen v ČR.

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:53

Dojemná dovolená Libora Boučka: Po 11 letech se vrátil na místo prvního setkání

Libor Bouček se svou rodinou utíká před zimou na exotickou dovolenou, kde si dopřejí slunce a teplo. Zvolili Mauricius, destinaci, která pro něj a jeho manželku Gabrielu nese hluboký emocionální význam a spoustu nezapomenutelných vzpomínek.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy