reklama

"Stále přitahuje pozornost, nejen tím finále života, svým mučednictvím, vraždou příslušníky Státní bezpečnosti, ale také svým životním příběhem, osudem, otevřeným životem, kněžstvím. Byl to člověk velice laskavý, srdečný a plný humoru, který nestavěl hranice mezi lidmi, to je velice cenné," řekl Miloš Doležal, spisovatel a badatel, který se páteru Toufarovi dlouhodobě věnuje.

Program konference, která začala v pátek dopoledne, ukončí odpolední varhanní koncert Petra Žáka.

Farář Toufar byl v prosinci 1949 zatčen kvůli události, kterou komunistická propaganda označila za spiknutí církve řízené z Vatikánu. Číhošťský zázrak, při kterém se pohyboval křížek na oltáři v kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku, nebyl nikdy zcela objasněn. Toufar kvůli brutálnímu zacházení při výsleších zemřel 25. února 1950. Perzekuce se dotkla i faráře a Toufarova přítele Václava Slavíčka nebo sekretáře číhošťské farnosti Jana Zmrhala. Spolu s dalšími oběťmi kauzy je připomněla jedna z přednášek konference.

Podle Doležala není příběh číhošťského zázraku ani po 70 letech do detailu popsán. "Pořád se odkrývají nové roviny toho příběhu, a nejen příběhu Josefa Toufara, ale i dalších lidí, kteří byli v souvislosti s číhošťskou kauzou zatčeni, uneseni, mučeni a souzeni v 50. letech," řekl Doležal. Podle něho to byly desítky lidí, od přátel po učitele náboženství z celé republiky, kteří se za Toufara veřejně postavili.

Josef Toufar se narodil 14. července 1902 v Arnolci na Jihlavsku. Na kněze byl vysvěcen až ve svých 38 letech. Jako farář působil nejprve v dnes už zaniklé obci Zahrádka v Posázaví, v roce 1948 byl přeložen do Číhošti.

V dubnu 2013 dala Česká biskupská konference souhlas k Toufarově blahořečení. Podle biskupa Vokála je ale celý proces teprve na začátku a může trvat i desetiletí.

Želivský klášter komunisté zrušili v roce 1950, následujících šest let v něm byl internační tábor, kde bylo zadržování 464 duchovních z Čech, Moravy a Slovenska. Od roku 1957 v něm byla psychiatrická léčebna. Premonstráti se mohli vrátit počátkem 90. let.

reklama