Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Číhošti si připomněli umučeného kněze Toufara, od "zázraku" uplynulo 67 let

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Číhošť - Obec Číhošť na Havlíčkobrodsku si dnes připomněla 67 let od údajného zázraku v tamním kostele. Komunistická StB tehdy rozjela akci, během níž byl umučen farář Josef Toufar.

Dnešní mši ve stejném kostele vedl plzeňský biskup Tomáš Holub, řekla ČTK předsedkyně nadačního fondu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti Věra Kovandová.

Takzvaný číhošťský zázrak se odehrál třetí adventní neděli 11. prosince 1949. Při mši v místním kostele se při kázání faráře Toufara několikrát pohnul půlmetrový kříž umístěný na hlavním oltáři.

O věc se začala zajímat komunistická Státní bezpečnost. Faráře Toufara 28. ledna 1950 zatkla a odvezla do Jihlavy a posléze do Valdic. Donutila ho i k tomu, aby se přiznal k sexuálnímu násilí na ministrantech. Po krutém mučení Toufar 25. února zemřel.  Režim pak zahájil ideologickou kampaň, v níž označil Toufara za agenta Vatikánu, západního špiona a dovedného manipulátora, který se "neštítil použít pro své cíle ani podvodu s domnělým zázrakem".

Toufar byl pohřben v hromadném hrobě u zdi ďáblického hřbitova v Praze. Loni v červenci byly jeho ostatky po 65 letech vyzvednuty a převezeny do číhošťské farnosti, kterou Toufar naposledy spravoval. Následně byly po slavnostní bohoslužbě za účasti církevních hodnostářů a tisíců věřících uloženy v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Loni 28. října udělil prezident Miloš Zeman Toufarovi in memoriam medaili Za zásluhy I. stupně.

Témata:  Josef Toufar Číhošť kostely

Aktuálně se děje

14. července 2024 9:31

Světoví politici reagují na atentát na Trumpa. Ozval se i Babiš či Rakušan

Politické rozdíly stranou – na atentát proti Donaldu Trumpovi reagovali zahraniční politici ze všech koutů světa. Vyjadřují zneklidnění a znechucení nad útokem, zároveň však úlevu nad tím, že je kandidát v pořádku. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy