Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Otazníky zůstávají i po 70 letech. Došlo v číhošťském kostele k zázraku?

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.
Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.
Foto: Archív Miloše Doležala

V Číhošti na Havlíčkobrodsku si lidé při dnešní mši připomněli události před 70 lety, kdy se v tamním kostele o třetí adventní neděli během kázání faráře Josefa Toufara údajně několikrát pohnul kříž na oltáři. Vládnoucí komunistická moc využila případ k útoku proti církvi, Toufar zemřel na následky mučení 25. února 1950. Další akce připomenou jeho zatčení, týrání i smrt.

Mše začala hodinu před polednem. Kostelík Nanebevzetí Panny Marie byl zaplněný do posledního místa, včetně kůru, někteří lidé se dovnitř ani nedostali. Teolog a pedagog Marek Vácha v promluvě připomněl to, že okolnosti pohybu kříže jsou nejasné dodnes. Podle výzkumů ho věřící nezinscenovali, zřejmě nešlo ani o provokaci StB. Ještě absurdnější se podle Váchy zdá hypotéza, že by kříž nainstaloval sám Toufar.

"Zůstává tak veliká záhada: nikdo zvenku to nebyl a nebyl to nikdo zevnitř. ... To jediné, co víme s jistotou je, že na konci příběhu máme k smrti zmučeného, zavražděného kněze," uvedl.

Besedy v hostinci naproti číhošťskému kostelu, která byla po mši, se zúčastnil také publicista Miloš Doležal, který zmapoval číhošťské události i Toufarův život. Ocenil to, že do Číhoště jezdí i mladí lidé a rodiny. "Josef Toufar přitahoval pozornost a úctu od 60. let a ta úcta roste nesmírnou silou. Dojímá mě to a zasahuje silně," řekl ČTK.

Další vzpomínkové akce budou probíhat až do únorového výročí Toufarovy smrti. "Vstoupili jsme teď a tady do 70. výročí, které si budeme připomínat mnoha způsoby," řekl věřícím duchovní Tomáš Petráček, který je pověřený kauzou Toufarova blahořečení.

Ve Valdicích si uvěznění číhošťského faráře připomenou 28. ledna, vyšetřovatelé se Toufara v tamní věznici snažili mučením donutit k přiznání, že pohyb kříže zinscenoval. Na 21. a 22. února připravili želivští premonstráti program s přednáškami, koncerty a mší za oběti totalitních režimů, 24. února se připojí Knihovna Václava Havla v Praze. U někdejšího Borůvkova sanatoria v pražské Legerově ulici se podle Petráčka uskuteční 25. února umělecká intervence Otakara Duška. Ve stejný den roku 1950 tam ztýraný sedmačtyřicetiletý Toufar zemřel na následky prasklého žaludečního vředu. 

V dubnu 2013 dala Česká biskupská konference souhlas k Toufarově blahořečení. Zatím podle Petráčka probíhá diecézní fáze procesu se shromažďováním podkladů a výslechy svědků. Tato fáze podle jeho předpokladu ještě potrvá roky. V případě kladného výsledku budou podklady předané do Říma.

Témata:  Josef Toufar Číhošť Vysočina

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 21:47

Česko reaguje na další ohnisko slintavky a kulhavky na Slovensku

Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.