reklama

Vyplývá to z aktuálního výzkumu ústavu STEM.

Současný režim zhodnotilo jako lepší než komunistický 64 procent dotázaných. Pětina respondentů pokládá oba režimy za zhruba stejné.

Při osobním hodnocení polistopadového vývoje v ČR vyjádřilo 27 procent tázaných výrazné nebo dostatečné uspokojení, naopak 18 procent lidí bylo nespokojeno či výrazně nespokojeno. Zbylých 55 procent má v tomto ohledu smíšené pocity.

Podíl osobně nespokojených je tak nejnižší od roku 1997, kdy STEM tuto otázku do šetření poprvé zahrnul. Podíl spokojených respondentů byl vyšší jen jednou - v předchozím kulatém výročí sametové revoluce v roce 2009, kdy spokojenost vyjádřilo 30 procent občanů.

S tím, že ekonomický a politický vývoj v ČR přináší lepší budoucnost jejich dětem, souhlasilo nebo spíše souhlasilo 63 procent dotázaných. STEM podotkl, že optimismus je v této otázce podstatně nižší než na začátku 90. let a v letech 2006 až 2007.

Nejpozitivněji hodnotí polistopadový vývoj mladí lidé. V kategorii těch, kteří se narodili až po sametové revoluci, bylo s vývojem spokojeno 35 procent a devět procent bylo nespokojených. Z respondentů starších 60 let byla spokojena čtvrtina, nespokojena pětina.

Na otázky průzkumu odpovídalo 1002 respondentů starších 18 let, a to 11. až 25. října.

reklama