17. listopadu

Češi slaví na Národní třídě státní svátek 17. listopadu. (17.11.2022)

Česko si připomíná události 17. listopadu, politici nechybí na Národní třídě

Domov

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou.

Petr Fiala (ODS)

Fiala zdůraznil, že o demokracii se musí bojovat každý den

Domov

Premiér Petr Fiala (ODS) se ze zdravotních důvodů osobně neúčastní letošních oslav výročí sametové revoluce. Vyjádření u příležitosti státního svátku 17. listopadu poskytl prostřednictvím sociálních sítí. Podle premiéra si občané musí uvědomit, že o demokracii se vede zápas každý den. "Záleží jen na nás, v jaké zemi budeme žít," zdůraznil.

Češi slaví na Národní třídě státní svátek 17. listopadu. (17.11.2022)

Na připomínkách 17. listopadu se zdůrazňuje hodnota svobody a demokracie

Domov

Vládní i opoziční politici i řada kandidátů na prezidenta si dnes na pražské Národní třídě připomněli výročí 17. listopadu 1989 a 1939. Většina z nich zdůraznila hodnotu svobody a demokracie a upozornila, že tyto hodnoty nejsou samozřejmé. Zazněly i připomínky nynějšího konfliktu na Ukrajině. Prahou prošly i průvody demonstrantů proti vládě, na podporu Ukrajiny nebo za ochranu klimatu. Vzpomínkové akce vyvrcholily koncertem na Václavském náměstí, který poslouchaly tisíce lidí.

Petr Fiala (ODS)

Domov

Fiala: Výročí 17. listopadu připomíná křehkost demokracie a svobody

Dvojité výročí 17. listopadu připomíná nacistickou i komunistickou totalitu a nesamozřejmost i křehkost svobody a demokracie. Ukazuje na to, že je třeba o svobodu a demokracii pečovat, řekl dnes na pražské Národní třídě premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj si je naprostá většina mladých lidí vědoma významu svobody a demokracie. To je pro celou českou společnost naděje, že si je zachováme, dodal.

Miloš Vystrčil

Vystrčil: Česko si musí připomínat minulost, aby nepřišlo o svobodu

Domov

Česko si musí připomínat minulost, aby nepřišlo o svobodu a demokracii. Při připomínce 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě to dnes řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle něj země nyní čelí snaze zkreslit vzpomínky na totalitu. Vystrčil také apeloval na to, aby ve společnosti byla větší snaha o spolupráci při odstraňování problémů.

Vít Rakušan (STAN)

Rakušan: Výročí 17. listopadu má letos nový rozměr kvůli válce a krizi

Domov

Představitelé STAN dnes před 10:00 položili květiny u pamětní desky 17. listopadu na Národní třídě. Doprovázelo je překřikování příznivců a odpůrců vlády. Letošní výročí sametové revoluce má podle předsedy STAN a ministra vnitra Víta Rakušana nový rozměr, protože se kousek od českých hranic válčí a země je v krizi, kterou Evropa od druhé světové války nezažila.

Vít Rakušan (STAN)

Rakušan: Letošní 17. listopad je unikátní, poprvé bez komunistů v Parlamentu

Domov

Letošní 17. listopad je unikátní, poprvé se slaví bez komunistů v Parlamentu, řekl dnes novinářům předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan u památníku listopadových událostí na Národní třídě v Praze. Považuje za nutné spojovat společnost a potlačit předsudky. V říjnových volbách se komunisté poprvé po 30 letech nedostali do Poslanecké sněmovny; v Senátu zástupce nemají.

Barack Obama, exprezident USA

Obama: Sametová revoluce mě fascinovala, Havel byl pro mě vzorem

Svět

Někdejší americký prezident Barack Obama byl za svých studentských let ohromen a inspirován protesty během takzvané sametové revoluce v Československu, jež pro něj byly hnutím, v nějž věřil a chtěl být jeho součástí. Obama to uvádí v prvním svazku svých pamětí, který se dnes dostal do prodeje.

Bartoš, Ivan

17. listopad: Šéfové opozice vyzdvihli demokracii, Bartoš se pustil do Babiše

Domov

Šéfové tří opozičních stran vyzdvihli dnes při vzpomínce na 17. listopad zejména demokracii. Na Národní třídu přišli společně za KDU-ČSL Marian Jurečka, za ODS Petr Fiala a za TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, jejichž strany se dohodly na předvolební koalici. Podle zpravodaje ČTK na místě lidí, kteří na Národní třídu přicházejí zapálit svíčku, postupně přibývá. Přicházejí ale většinou jednotlivě a v poklidu odcházejí.

Havel, Václav

Domov

Václav Havel: Proč byl pro 17. listopad tak důležitý?

Události sametové revoluce, které si mimo jiné připomínáme svátkem slaveným 17. listopadu, ukončila prezidentská volba, z níž vyšel vítězně disident Václav Havel a v krátkých kalhotech pozdravil československý lid. Jeho volba však původně nebyla tak samozřejmá, jak by se mohlo zdát z pohledu na komunistické poslance poslušně zvedající ruce. Paradoxní není na celé události jen to, že se jednalo o čerstvě propuštěného politického vězně a jednoho z úhlavních nepřátel komunistického režimu.

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Trapas při oslavách 17. listopadu. Babiš popletl českou a ruskou trikolóru

Domov

Premiér Andrej Babiš (ANO) při dnešních oslavách 30. výročí protestů proti komunistické totalitě vystřídal kravaty s trikolorami různých zemí, českou měl až napodruhé. Ráno při pokládání květin na Národní třídě v Praze měl kravatu s ruskou, případně slovenskou či slovinskou trikolorou. Později při projevu v Národním muzeu si již vzal kravatu se správnou českou trikolorou.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama navštívil Prahu (17. října 2016)

Koncert pro budoucnost: Václavák zaplnily tisíce lidí, pozdravil je dalajlama

Domov

Na Václavském náměstí se dnes uskutečnil Koncert pro budoucnost. Podle policie dorazilo 35.000 až 40.000 lidí. Pořadatelé připravili program s vystoupeními desítek hudebníků a známých osobností. Videoprojekce na historickou budovu Národního muzea připomněla události minulého století a pád totality. Publikum vyslechlo také dalajlamův pozdrav. Tibetský duchovní vůdce lidi v Česku vyzval, aby šířením Havlova odkazu přispěli k mírovému uspořádání světa.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy