Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vystrčil: Česko si musí připomínat minulost, aby nepřišlo o svobodu

Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česko si musí připomínat minulost, aby nepřišlo o svobodu a demokracii. Při připomínce 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě to dnes řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle něj země nyní čelí snaze zkreslit vzpomínky na totalitu. Vystrčil také apeloval na to, aby ve společnosti byla větší snaha o spolupráci při odstraňování problémů.

"Největší nebezpečí, kterému čelíme, je, že si zkreslíme minulost," řekl Vystrčil. Parafrázoval přitom knihu 1984 britského spisovatele George Orwella, že kdo ovládá minulost, ovládne budoucnost. Podle Vystrčila je třeba připomínat pravou tvář komunistického totalitního režimu, který znemožňoval lidem svobodně se vyjadřovat nebo studovat.

Podle předsedy Senátu je i dnes na Národní třídě cítit určitá nejistota, protože doba není jednoduchá. Apeloval proto na snahu o společná řešení. "Pokud to nebudeme dělat, bude hledání správných řešení pomalejší," řekl.

Vystrčil také zdůraznil, že je potřeba spolupracovat i s okolními státy a společně se snažit uchovat svobodu, demokracii i suverenitu. "Je třeba pomáhat těm okolo nás, kteří o svobodu a demokracii bojují, nebo je jim kradeno území," řekl.

Vystrčil dorazil na Národní třídu společně s dalšími členy vedení Senátu. Po položení svíček a květin u památníku společně zazpívali státní hymnu.

Společně s Vystrčilem přišla uctít památku 17. listopadu i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) s dalšími členy vedení Sněmovny, s novináři ale nemluvila. Ještě jednou by měla k památníku přijít dnes v 11:00 s dalšími lídry koalice Spolu Petrem Fialou (ODS) a Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Jurečka poděkoval všem, kteří dokázali vzdorovat komunistickému režimu

K pamětní desce 17. listopadu na pražské Národní třídě dorazil dnes dopoledne také předseda lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Poděkoval všem, kteří přes 40 let dokázali vzdorovat komunistickému režimu i za cenu osobních obětí. Díky podle něj patří i těm, kteří okolo 17. listopadu 1989 projevili odvahu a začali jasně říkat své názory.

"Pro nás všechny je to jasný vzkaz, že demokracie a s ní spojená svoboda není samozřejmost. Měli bychom v našich životech být schopní tyto hodnoty nést, umět se za ně aktivně postavit a předávat je další generaci," uvedl Jurečka.

Ministra na místě oslovil také zástupce studentů, kteří v předchozích dnech na vysokých školách stávkovali za klima. Předal mu jejich požadavky. Jurečka uvedl, že je připraven se se studenty kdykoliv setkat.

U pamětní desky sametové revoluce na Národní třídě se lidé i politici schází již od rána. Jako jeden z prvních na místo dorazil předseda ANO Andrej Babiš nebo předseda ČSSD Michal Šmarda. Květiny na místě položili i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, představitelé STAN, Pirátů či zástupce prezidentské kanceláře.

Témata:  Miloš Vystrčil Marian Jurečka 17. listopadu

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy