Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko se od 17. listopadu změnilo nejen politicky. Produkuje dvojnásobné bohatství "na půl plynu"

Demonstrace 17. listopadu 1989, Václavské náměstí
Demonstrace 17. listopadu 1989, Václavské náměstí
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Češi od roku 1989 snížili produkci emisí oxidu uhličitého na polovinu, přitom produkují reálně více než dvojnásobné bohatství. „Na půl plynu jedou dvakrát rychleji“, jde o nesporný úspěch

Jeden z opravdu výrazných úspěchů české ekonomiky nastal v období po roce 1989 v oblasti jejího dopadu na životní prostředí. Vlastně se dá říci, že Češi dnes na půl plynu jedou dvakrát rychleji než roku 1989.

Vždyť ještě v roce 1989 činily emise oxidu uhličitého v přepočtu na obyvatele dnešní ČR celkem 16,7 tuny. Loni už to bylo jen 7,9 tuny, tedy méně než polovina. Emise na obyvatele tak loni odpovídaly úrovni roku 1954.

Přitom roku 1989 činil hrubý domácí produkt v přepočtu na obyvatele dnešní ČR celkem 14 027 mezinárodních dolarů (ve stálých cenách roku 2011). V roce 2022 už to bylo 32 247 mezinárodních dolarů (opět ve stálých cenách roku 2011).

Češi jsou tak dnes schopni produkovat více než dvojnásobné ekonomické bohatství na obyvatele při méně než polovičních emisích na toho samého obyvatele.

Za příznivým vývojem stojí více příčin.

V prvé řadě modernizace průmyslové výroby s daleko větším důrazem na tlumení jejích nepříznivých dopadů na životní prostředí.

Zásadní roli hraje ale také samotná změna struktury průmyslové produkce, směrem od těžkého průmyslu k jeho „lehčím formám“ – například od těžby či ocelářství k autoprůmyslu. Významným rysem je po roce 1989 také obecně pokles významu průmyslu pro tuzemskou ekonomiku a nárůst významu sféry služeb, která je emisně méně zatěžující. Jakkoli je pravdou, že Česko fakticky stále představuje nejprůmyslovější zemí EU.

K redukci emisí na obyvatele po roce 1989 konečně přispívá i zapojení Česka do mezinárodního, globálního obchodu. Mnohem větší objem zboží, které dnes Češi pořizují, je dnes vyroben v zahraničí, například v zemích typy Číny, takže příslušené emise vznikají tam.

Část vlastních emisí tak Češi po roce 1989 fakticky vyvezli za hranice. Tento faktor samozřejmě je příznivý pouze z pohledu místního, nikoli globálního, neboť k redukci emisí z globálního pohledu nedochází, jen k jejich „přemístění“ jinam. 

Témata:  17. listopadu 17. listopadu 1989

Související

Aktuálně se děje

16. listopadu 2024 14:58

Severní Korea zásobuje Rusko svými vojáky. Jak z toho ale sama profituje?

Tlak na Korejský poloostrov roste, jak ruské síly posilují své vztahy se Severní Koreou. Severo-korejští vojáci, kteří se v současnosti školí v Rusku, mohou v budoucnu sehrát klíčovou roli na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Václav Havel

Československo 17. listopadu obrátilo kurz k demokracii. Václav Havel však neměl cestu na Hrad lehkou

Události sametové revoluce, které si mimo jiné připomínáme svátkem slaveným 17. listopadu, ukončila prezidentská volba, z níž vyšel vítězně disident Václav Havel a v krátkých kalhotech pozdravil československý lid. Jeho volba však původně nebyla tak samozřejmá, jak by se mohlo zdát z pohledu na komunistické poslance poslušně zvedající ruce. Paradoxní není na celé události jen to, že se jednalo o čerstvě propuštěného politického vězně a jednoho z úhlavních nepřátel komunistického režimu.