Česko si v neděli připomnělo události sametové revoluce, při které došlo před 35 lety k pádu komunistického režimu v tehdejším Československu. Hymnou revoluce je dodnes Modlitba pro Martu, která zazněla na Národní třídě i včera. Kdo ji zazpíval a jak se u toho cítil?
Modlitba pro Martu z repertoáru Marty Kubišové se jako skladba stala symbolem odporu proti sovětské okupaci. Vznikla pro televizní seriál Píseň pro Rudolfa III. a světlo světa spatřila během prvních dní invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Přispěla tak k zákazu vystupování pro interpretku, který trval až do pádu komunistického režimu o 21 let později.
Kubišová ji pak zazpívala 21. listopadu 1989 během prvního týdne sametové revoluce z balkonu Melantrichu směrem k tisícovkám demonstrantů na Václavském náměstí. Následně vystupovala i na dalších protikomunistických manifestacích.
Píseň se tak stala hymnou revoluce a je jí dodnes. U příležitosti státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva vždy zazní, přičemž v posledních letech se interpretky střídají. Letos skladbu přednesla herečka a zpěvačka Anna Fialová.
Po vystoupení se podělila o své pocity ve vysílání Radiožurnálu. "Byl to neskutečný zážitek. Je to obrovská čest, ale jsem strašně rozhozená. Krásně, ale hodně," svěřila se Fialová.
Témata: Anna Fialová, 17. listopadu