reklama

Fiala na úvod připomněl svá čtvrteční slova, že 17. listopad je pro něj osobně nejkrásnějším státním svátkem. "Listopad 1989 jsem měl ve svých pětadvaceti letech možnost naplno prožít. Změnil nejen můj život, ale byl to rozhodující dějinný zlom, který dosud ovlivňuje naši současnost," uvedl na sociální síti X.

Premiér zdůraznil, že svoboda a demokracie jsou křehké a někdo se je neustále snaží oslabit a zničit. "Nejsou trnem v oku jen diktaturám. Překážejí všem těm, kteří nechtějí respektovat pravidla, snaží se společnost ovládnout ve svůj prospěch, nemají úctu k druhým, diskusi považují za zdržování a svobodnou společnost za překážku pro své cíle," napsal.

Demokracie tak podle šéfa občanských demokratů musí neustále svádět zápas o pokračování a svůj charakter. "Svoboda a demokracie nejsou dány, musejí se udržovat, znovu a znovu potvrzovat v každodenních zápasech. Demokracie je tak silná, jak jsou silní její občané. Nakolik jsou demokraty, jak moc chtějí žít ve svobodě. Mysleme na to v tento sváteční den. V jaké zemi budeme žít my a naše děti, záleží jenom na nás. Na nás všech," dodal.

Fiala se ve čtvrtek omluvil z letošních oslav výročí sametové revoluce kvůli nemoci. K pracovnímu programu se hodlá naplno vrátit začátkem příštího týdne.

Na 17. listopad každoročně připadá Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Česko si připomíná události z roku 1939, kdy nacisté zakročili proti vysokoškolským studentům, a z roku 1989, kdy totéž udělali komunisté. Před čtyřiatřiceti lety to odstartovalo sametovou revoluci, která ukončila vládu jedné strany v Československu.