reklama

Už po půlnoci začala první dnešní připomínka justiční vraždy Horákové, kterou byla několikahodinová projekce portrétu popravené političky s nápisem "Zavražděna komunisty" na budovu vedení KSČM v centru Prahy. Projekce se konala podle organizátorů Jaroslava Kysilka a Robina Suchánka symbolicky v hodinách, kdy se Horáková před 70 lety připravovala na smrt a psala poslední dopis svým nejbližším. Projekce pak skončila v čase 05:35, kdy byla Horáková 27. června 1950 oběšena.

Proces s Miladou Horákovou a jejími 12 kolegy začal 31. května 1950. Kvůli své neústupnosti během procesu se Horáková stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany. Předseda Senátu Vystrčil dnes při pietním aktu na pražském Újezdě řekl, že pro Horákovou byly pravda, poctivost a spravedlnost cennější než její život.

"My si připomínáme zrůdnost komunistického režimu jako celku a těch popravených bylo téměř 250," doplnil Vystrčil. Současná KSČM se podle něj dostatečně nedistancovala od zločinů představitelů komunistické strany v 50. letech minulého století. "Důležité je připomínat si oběti komunismu i z toho důvodu, aby se už totalita neopakovala," řekl předseda ODS a místopředseda Sněmovny Petr Fiala.

Vystrčil i Fiala při pietě připomněli, že komunisté v současnosti podporují nynější vládu ANO a ČSSD. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes Horákovou stručně zmínil na twitteru. "Každý musí obdivovat její neskutečnou odvahu a sílu. A každý musí odsoudit tohle totální zvěrstvo režimu. Vraždu nevinné ženy. Obdivuhodné ženy. Stalo se to před 70 lety a věřím, že si na to dnes všichni vzpomeneme," napsal. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) si Horákovou připomněl také zmínkou na twitteru. "Její památka připomíná zvůli totalitních režimů minulého století a varuje před jejich opakováním," sdělil. Zároveň napsal, že jméno Horákové by si nikdo neměl přivlastňovat.

Památku Horákové dnes uctila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová položením věnce k památníku obětí komunismu v centru Bratislavy. "Byla to žena, matka, právnička a bojovnice za hodnoty, kterým věřila. Věřila jim až tak, že kvůli nim byla vyšetřována a vězněna fašisty, poté komunisty, kteří jí nakonec vzali život," řekla novinářům. Za českého prezidenta Miloše Zemana dnes podle twitterového účtu Hradu položili věnce k pražskému památníku obětí komunismu pracovníci kanceláře prezidenta. Sám Zeman se k výročí popravy Horákové nijak nevyjádřil.

Několik desítek lidí se dnes také sešlo u památníku Horákové ve Sněmovní ulici v Praze při pietě za oběti komunistického režimu. Zástupci organizace Post Bellum přítomným řekli, že hrdinství není kýč a je zásadní trvat na svobodě. "Když slýchávám často v sebeobraně, když vypráví někdo, kdo se podílel na tvorbě zločinného komunistického režimu, že taková byla doba, tak Milada dokazuje, že tomu šlo čelit. Sice za cenu oběti vlastního života, ale za svobodu se život často položit musí," uvedl člen kolegia Post Bellum Jan Dobrovský.

K uctění památky Horákové se dnes ještě uskutečnil třeba pietní průvod v Liberci, organizovaný spolkem Milion chvilek. Večer pak byla zahájena v pražském Muzeu Kampa výstava nazvaná "Nezapomeňte na mne: JUDr. Milada Horáková a největší politický proces". Na deseti panelech se návštěvníci kromě dobových fotografií i historických dokumentů dozví podrobnosti o rehabilitaci političky z roku 1989. "Udělali jsme výstavu tak, aby velký prostor dostali všichni lidé, kteří před soudem stáli," řekl autor a kurátor výstavy Petr Blažek. V Olomouci se pak bude ještě dnes večer konat k připomenutí Horákové videoprojekce na budovu děkanátu právnické fakulty Univerzity Palackého.

Iniciativa Bez komunistů už ve středu zahájila kampaň Jdu s hlavou vztyčenou, při níž rozdává stužky na klopu sestávající z kousku provazu a trikolory. V pátek se také po celém Česku objevily černé prapory a plakáty s heslem Zavražděna komunisty a fotografií Horákové ze soudního procesu. Akci iniciovalo uskupení Milada 70: Zavražděna komunisty.