reklama

Horáková byla oběšena 27. června 1950 krátce po půl páté hodině ranní v areálu Pankrácké věznice. Spolu s ní byli popraveni tři muži, odsouzení v tomtéž procesu. 

Na stejném místě jako Horáková bylo popraveno 165 odpůrců komunistického režimu, dalších 12 na později zřízeném popravišti na jiném místě Pankrácké věznice. Ostatky mnohých z nich se nedochovaly. "Zničeno bylo 49 uren," řekl historik Vězeňské služby Aleš Kýr. Pravděpodobně byly vysypány a smíseny s hlínou v areálu věznice.

Fialovi vadí výroky současných komunistů, kteří tvrdí, že Horáková se dobrovolně přiznala. "Takové výroky jsou důkazem, že metody komunistů se změnily, ale mentalita se nezměnila vůbec," řekl. 

Podobný názor vyjádřila Horská. "Dnes by se jí na naší zemi nedívalo lehce," řekla o Horákové. "Byla přesvědčivá, pravdivá, rozeznala prolhanost komunistického režimu," uvedla o popravené političce.

Podle náměstka ministra spravedlnosti Petra Jägera případ Milady Horákové ukázal, jak křehké je demokratické zřízení, a jaké dopady má to, když se soudci a další představitelé justice stanou loutkami v předem zrežírovaném divadle. Uvedl, že o procesu s Horákovou tehdejší režim vydal knihu v nákladu 140 tisíc výtisků. Jednotlivé výpovědi v ní ale byly změněné či vypuštěné. "Tehdejší režim si uvědomoval sílu zmanipulované informace," řekl Jäger. 

0 komentářů Napište svůj názor

reklama