Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nešlo o trafiku, ani jsem ji od Nečase nepotřeboval, tvrdí exposlanec Šnajdr

Marek Šnajdr /ODS/
Marek Šnajdr /ODS/
Foto: www.mzcr.cz

Praha - Expremiér Petr Nečas, jeho manželka Jana a exnáměstek ministra zemědělství Roman Boček čelí obžalobě z toho, že exposlance ODS Marka Šnajdra a další dva zákonodárce podplatili funkcemi kvůli prosazení vládního daňového balíčku. Šnajdr se u soudu jako svědek ohradil proti tomu, že by od Nečase potřeboval zajistit funkci výměnou za složení poslaneckého mandátu.

Kauza trafik vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Obžalovaní vinu odmítají. Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa patřili v ODS k takzvaným rebelům, kteří v roce 2012 nesouhlasili s balíčkem daňových změn. Jeho schválení nakonec umožnili tím, že se vzdali poslaneckých mandátů. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státních firmách. Policie původně v kauze trafik obvinila i tuto trojici, Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že exposlance nelze v této věci stíhat. Muži pak chtěli po státu téměř desetimilionové odškodné, nakonec po dohodě dostali částky v řádu statisíců korun.

"Velmi ješitně se mě dotýká, že bych při mých znalostech, schopnostech a profesním životopisu potřeboval od kohokoliv, aby mi zajišťoval živobytí," prohlásil dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 Šnajdr.

"Žádnou nabídku ohledně mého dalšího působení jsem nedostal, žádnou jsem nepotřeboval," řekl ke svému odchodu ze Sněmovny. "Při vší skromnosti si mohu dovolit říct, že jsem nikdy nebyl šedá myš, ale politik s poměrně výrazným vlivem," podotkl.

Také řekl, že složení mandátu považoval za nejférovější postup. "Odmítl jsem se nechat zatlačit většinou k něčemu, co jsem nechtěl," popsal. Připustil, že v jeho kroku byl i "drobný kus politického kalkulu" - předpokládal, že až občanským demokratům klesnou preference, většina ODS se přikloní k jeho názoru a umožní mu tím návrat do vysoké politiky.

Témata:  Marek Šnajdr Petr Nečas Jana Nagyová

Aktuálně se děje

14. července 2024 19:37

Nové detaily z vyšetřování atentátu na Trumpa: FBI řeší motiv, zbraň i nález výbušnin

Střelec Thomas M. Crooks, který se v sobotu pokusil zastřelit bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, zřejmě použil zbraň patřící svému otci. Zahraničním médiím už se podařilo kontaktovat i zástupce školy, kterou útočník absolvoval, či jeho současného zaměstnavatele. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy