Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odbory růst platů vítají, přesto zůstávají ve stávkové pohotovosti

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Marie Cvrčková, EuroZprávy.cz

Praha - Dnešní rozhodnutí lídrů koalice o zvýšení tarifů učitelům o 15 procent a ostatním o deset procent od listopadu odboráři vítají. Protesty sice teď nepřipravují, nicméně stávková pohotovost nadále platí.

"Odbory veřejného sektoru zůstávají zatím ve stávkové pohotovosti, dokud vláda neschválí nařízení o růstu platů," řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

"Není důvod realizovat protesty. Dnešní dohodu koalice bereme tak, že vládní nařízení bude obsahovat zvýšení tarifů o deset a 15 procent od listopadu a s růstem o deset procent bude od ledna počítat úhradová vyhláška (pro lékaře a sestry). Počkáme na vládní nařízení, až to bude černé na bílém," dodal Středula.

"Po dnešní dohodě v koalici předpokládám, že vláda schválí příslušná nařízení o zvýšení tarifních platů do konce měsíce září," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru.

Koalice dnes ráno vyhověla odborářskému požadavku na zvýšení výdělků ve veřejném sektoru, tedy učitelům, hasičům, policistům, zdravotníkům či úředníkům. Na přidání peněz vysokým školám se zástupci vládních stran zatím nedohodli.

Vláda jedná o státním rozpočtu na příští rok, do kterého se částky na růst platů i pro vysoké školy promítnou. O podobě státní pokladny bude diskutovat za týden také tripartita. Návrh vládního nařízení o zvednutí platů připraví ministerstvo práce.

Podle dřívějších propočtů resortu by stát na růst tarifů o 15 a 10 procent letos měl vydat asi tři miliardy a příští rok kolem 27 miliard korun, další miliardy by plynuly od samospráv a ze zdravotního pojištění.

V návrhu rozpočtu pro vysoké školy se zatím objevilo pro příští rok 700 milionů korun navíc. Rektoři žádají navýšení o slibované 4,5 miliardy korun. Akademici začali chystat protesty. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ČTK dnes řekl, že vysoké školy vyčkají na výsledek jednání a podle toho rozhodnou o dalším postupu. Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) je přesvědčen o tom, že koalice najde v krátké době na navýšení vysokoškolského rozpočtu shodu.

.

Témata:  platy odbory stávka Josef Středula Bohuslav Sobotka Tomáš Zima Stanislav Štěch

Související

Aktuálně se děje

31. ledna 2026 11:16

Filip Turek opět terčem posměchu. Tentokrát si ho podal známý herec

Poslanec Filip Turek čelí kritice z řad známých osobností. Svůj odmítavý postoj k politikovi, který usiluje o post ministra životního prostředí, vyjádřil herec Pavel Liška prostřednictvím sociální sítě Instagram. Liška se rozhodl na Turkovy ambice a veřejná prohlášení reagovat s dávkou ironie a humoru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Prezident Pavel poslal vzkaz lidem, kteří půjdou demonstrovat na jeho podporu

V centru Prahy se od patnácti hodin uskuteční mimořádné shromáždění s názvem „Stojíme za prezidentem“, které svolal spolek Milion chvilek. Cílem akce je vyjádřit veřejnou podporu hlavě státu v reakci na aktuální dění na politické scéně. Organizátoři považují situaci za kritickou a ostře se vymezují zejména proti chování ministra zahraničí Petra Macinky, které označují za nepřípustný nátlak a vydírání prezidenta republiky.