reklama

"V současném světě je velmi snadné vytvářet bariéry mezi státy - i mezi sousedními státy. Zvláště v časech krize máme tendence se vracet k tomu, že si chceme problémy řešit sami," řekl Zaorálek.

"V takové situaci je naším úkolem se obrátit k těm vztahům, které budujeme a zabránit tomu, aby ty nebezpečné bariéry vznikaly," poznamenal.

Ministr zahraničí přirovnal vztahy mezi jednotlivými zeměmi k mezilidským vztahům a zdůraznil, že velkou roli v zahraniční politice hrají osobní styky mezi diplomaty nebo státníky. "Když se řekne jméno státu, tak si vybavím obličej," prohlásil.

Na pracovních jednáních se pak podle něj hovor nemusí týkat pouze politiky. "Můžete se bavit i o fotbale, nebo o tom, co děje v rodině. Zdá se to nesmyslné, ale přijde chvíle, kdy to můžete využít a ten dotyčný vám v noci vezme telefon a je ochoten se bavit o nepříjemné věci," popsal Zaorálek.

Podtitulem letošní konference, kterou pořádá Ústav mezinárodních vztahů, je odpovědnost ve světě bez vůdců. Odborníci se budou věnovat například české strategii vůči Rusku, politikou Číny ve středoevropském regionu nebo budoucností vztahu Česka a Německa.

reklama