reklama

"Zemanův projev jsme na vládě projednali a jeho postoje, které jsou v rozporu s politikou vlády, v rámci celé koalice odmítli," uvedl ministr kultury Daniel Herman na twitteru. Na tiskové konferenci pak zdůraznil, že za zahraniční politiku neodpovídá prezident, ale vláda. Okupace Krymu je podle kabinetu obdobnou skutečností, která pošlapává mezinárodní právo, jako byla například mnichovská dohoda z roku 1938.

Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek novinářům řekl, že Zemanovy názory zná. "Vadí mi, když něco podobného zaznívá z českých úst na adresu někoho, kdo zažívá podobnou historii, jako jsme zažili my sami," uvedl po jednání vlády s odkazem na roky 1968 a události předcházející druhé světové válce Zaorálek. Na Krymu se podle něj projevuje vojenská síla a druhá strana nemá sílu, aby jí čelila.

Ministr si nemyslí, že by si věc musel dlouze vysvětlovat s ukrajinskými diplomaty. "Náš postoj zazněl jasně z mých úst a úst premiéra, ukrajinská strana té situaci rozumí," řekl. Dodal, že s představiteli Ukrajiny se dobře zná a o jeho názorech či o názorech premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nemají pochyb.

Zemanovy návrhy na řešení krymského problému označila ukrajinská diplomacie v oficiálním prohlášení za absolutně nepřijatelné a rozhořčeně je odmítla. Ruští politici naopak považují návrh za faktické uznání anexe Krymu.

reklama