Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stehlíková ostře o Eurovizi, Ukrajině, Rusku i krymských Tatarech

Ukrajinka Jamala zvítězila v 61. ročníku soutěže Eurovision Song Contest 2016 (foto: Anna Velikova)
Ukrajinka Jamala zvítězila v 61. ročníku soutěže Eurovision Song Contest 2016 (foto: Anna Velikova)
Foto: eurovision.tv

Praha – Bouřlivé emoce vyvolalo vítězství ukrajinské zástupkyně v soutěži Eurovize. Zpěvačka krymskotatarského původu Jamala ve svém songu 1944 zpívala o útrapách svého lidu na konci druhé světové války, mnozí ale viděli v textu písně paralelu k současnému dění kolem Krymu. Podle někdejší české ministryně pro lidská práva a menšiny Džamily Stehlíkové ale není případný politický podtext písně takovým zločinem jako právě ruská anexe Krymu.

Stehlíková se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz vrátila k víkendovému vítězství ukrajinské zpěvačky Jamaly. „Silný a krásný hlas zpěvačky strhnul posluchače. Text a hudbu Jamala napsala pod vlivem vyprávění svých prarodičů, kteří byli Stalinovým rozhodnutím společně se stovkami tisíc dalších krymských Tatarů koncem druhé světové války vyhnáni z Krymu. V průběhu několika let po deportaci zemřela přibližně polovina vysídlených Tatarů kvůli nelidským podmínkám během cesty, hladu a nemocem," připomíná někdejší ministryně a členka předsednictva Liberálně ekologické strany (LES).

Vrací se také k okolnostem května 1944, který označuje za černý den historie krymských Tatarů. „Tehdy začala jejich násilná deportace z Krymu. V ten den ozbrojenci z NKVD přijeli do každého domů, dali rodinám necelou půlhodinu na přípravu, naložili do náklaďáků a odvezli na nejbližší nádraží k vlakům. Nemohoucí a vzpurní Tataři byli na místě zastřeleni," píše s tím, že do přeplněného dobytčáku byla nacpána i zpěvaččina prababička, jejíž nejmladší dcera – stejně jako asi dalších 10 tisíc lidí – deportaci nepřežila.

Evropou podle ní v té době obcházelo strašidlo kolektivní viny, které uvolnilo „cestu nenávisti, umožňuje přesidlování celých národů, etnické čistky a genocidu". Celkem podle ní totalitní sovětský režim deportoval z Krymu mimo 200 tisíc krymských Tatarů, přibližně 70 tisíc Řeků, 60 tisíc Němců, 13 tisíc Bulharů a další etnické skupiny. „Záminkou deportace Tatarů z Krymů byla domnělá kolaborace některých národnostních menšin s nacisty," vysvětluje politička.

Vrací se také k tomu, že Rusko se pokusilo zpěvačku Jamalu vyloučit ze soutěže už před finálovým večerem, poukazovalo přitom na politický podtext písně. Píše také o teoriích, které se vynořily ihned po vyhlášení vítězů a které tvrdily, že vítězství Jamaly bylo „protiruským" politickým spiknutím v reakci na anexi Krymu.

„Ruský internetový portál 'Gazeta.ru obvinil ukrajinské elity z využití zpěvačky k nastolení 'krymské otázky'. Nynějšímu ruskému režimu vadí jak zmínka o zločinech stalinismu během 'Velké vlastenecké války', tak i mezinárodní zájem o aktuálním dění na Krymu a na Ukrajině," myslí si Džamila Stehlíková. „Dalším políčkem Rusku je fakt, že příští ročník pěvecké soutěže Eurovize se bude konat na Ukrajině. Mimo obav, zda to nebude pro celou soutěž 'nebezpečné', se v Rusku ozvaly hlasy, jak evropskou soutěž ve stále nepřátelském Kyjevě pořádně 'osladit'. Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin na Facebooku navrhl vyslat na Ukrajinu v příštím roce Sergeje Shnurova, frontmena skupiny Leningrad, který nemusí vyhrát, ale dokáže všechny 'poslat někam'," uvádí politička.

Uvádí, že na Krymu žije asi čtvrt milionu Tatarů, z nichž většina zachovává věrnost Ukrajině. „A podle svých slov zažívají po ruské anexi poloostrova útlak, zastrašování a porušování lidských prav. Nečekané prohlídky úředníků a policie jsou pro Tatary každodenní realitou. Pokud se postaví proti ruské okupaci Krymu, jsou zatčeni. Krymská prokuratura v únoru 2016 postavila mimo zákon medžlis, neformální parlament krymských Tatarů," vysvětluje.

„Pozornost, kterou přitáhla Jamala k osudu své rodiny a svého národa, Moskvě vadí. Ale místo napadání pravidel mezinárodní soutěže Eurovize by Rusko samo mělo dodržovat mezinárodní dohody a úmluvy, nikoliv jen 'zákon silnějšího'. Anexe Krymu byla zločinem proti mezinárodnímu právnímu řádu nesrovnatelně větším, než údajný přestupek poroty hudební soutěže proti pravidlu 'apolitičnosti' Eurovize," dodává ostře Stehlíková.

Témata:  Džamila Stehlíková Eurovize Rusko

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 13:10

Co dítě, to jiný otec. Agáta Hanychová si rýpla do národního pokladu

Přinejmenším pravidelní diváci televize Nova považují Lucii Borhyovou za národní poklad. Agátě Hanychové ale nedělá problém se opřít ani do univerzálně oblíbených osobností. Na co si postěžovala v souvislosti se známou moderátorkou?

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy