reklama

Volební účast v hlavním městě se v sobotu dopoledne pohybovala podle zpráv z jednotlivých radnic nad 50 procenty. V Praze 11 vystoupala účast dokonce již na 57 procent. Třeba Praha 6 hlásila 55,65 procenta a Praha 5 54,3 procenta.

Také v řadě měst Středočeského kraje již odvolila více než polovina lidí. Například Kolín hlásí 53 procent, Příbram a Mělník shodně 51 a Beroun s Benešovem rovných 50 procent.

I v Karlovarském kraji se dopoledne blížila účast k 50 procentům. V Karlových Varech mají některé okrsky zatím jen 32 procent, ale jiné už dosahují 47 procent. V lázeňském městě evidují nad rámec svých voličů i hodně lidí s voličskými průkazy.

V Plzeňském kraji se podle Jana Nového z krajského úřadu účast pohybuje také kolem 50 procent. "O něco nižší je například na Tachovsku - kolem 40 procent, naopak v Plzni je zase vyšší - zhruba kolem 55 procent," řekl. Desítky přespolních voličů s voličskými průkazy zaznamenávají rekreační oblasti na Šumavě. Slunečné počasí tam láká turisty, takže například v Modravě jich přišlo více než místních.

Rovněž V Moravskoslezském kraji se účast blíží 50 procentům, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Miroslava Chlebounová. Například v Českém Těšíně odvolilo 47,4 procenta oprávněných voličů. "Nejvyšší účast hlásí volební místnost číslo 5 v Základní škole Ostravská, kde svého volebního práva využilo přes 52 procent zapsaných," řekla mluvčí radnice Dorota Havlíková.

V Libereckém kraji je účast kolem 40 až 50 procent, a je tak vyšší než před čtyřmi lety. Třeba v České Lípě na ZŠ Pátova nebo na jednom z okrsků v Mozartově ulici v Jablonci mělo v 10:00 odvoleno přes 53 procent zapsaných voličů. V Jilemnici a Mimoni jsou souběžně s volbami i místní referenda, kde je účast o něco nižší. Ve stotisícovém Hradci Králové v sousedním kraji dopoledne vzrostla účast na asi 55 procent ze zhruba 45 procent v sobotu.

V Olomouckém kraji sice dnes již byla účast nižší než v pátek, ale stále přicházela řada lidí. Podle Ľubici Koláčkové z krajského úřadu dosavadní účast v kraji přesáhla 45 procent. "Účast je u nás nyní 49,3 procenta. Řekl bych, že je obdobná jako při předchozích parlamentních volbách," řekl ČTK člen komise ZŠ Za Mlýnem v Přerově. Odvoleno má již také třeba téměř stovka vězňů z jedné z nejpřísnějších věznic v zemi v Mírově na Šumpersku.

reklama