Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O spolupráci pravicových stran má zájem TOP 09, ODS a STAN

26. kongres ODS
26. kongres ODS
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - O spolupráci mezi středopravicovými stranami se bude vedle TOP 09 pokoušet i ODS. Předseda občanských demokratů Petr Fiala dnes novinářům řekl, že chystá jednání. Hnutí STAN se ve čtvrtek sejde s lidovci a ODS.

Předseda STAN Petr Gazdík sdělil, že jeho hnutí už s blízkými stranami jedná. "My se spolu intenzivně bavíme, s ODS, KDU-ČSL i Piráty," uvedl. V případě TOP 09 podle něj hnutí čekalo na výsledek dnešního zasedání vedení strany. Po něm záměr integrace středopravicových stran zopakoval končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Svým odchodem chce Kalousek umožnit společný postup demokratických subjektů od středu doprava, jak o něm mluvil už loni na podzim. Nechce být skutečným ani zástupným důvodem pro to, aby taková spolupráce nevznikla.

Fiala v reakci řekl, že dlouhodobě považuje za potřebné sjednocování pravicových voličů. Doplnil, že svolal na jednání, která se mají odehrát v příštích dnech, reprezentanty od středu doprava.

Témata:  koaliční vyjednávání ODS Starostové a nezávislí (STAN) TOP 09

Související

Aktuálně se děje

23. května 2026 17:51

23. května 2026 11:30

Brněnský pochod smrti si připomínají stovky lidí. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům

V Pohořelicích na Brněnsku se sešla zhruba tisícovka lidí, aby si připomněla tragické události spojené s poválečným nuceným odsunem německy hovořícího obyvatelstva z Brna. Účastníci se odtud vydali na třicetikilometrovou Pouť smíření, která se již od roku 2007 symbolicky chodí v opačném směru než původní pochod z května 1945. Tehdy bylo z domovů vyhnáno tisíce lidí, převážně žen, dětí a starců, přičemž zhruba 1 700 z nich strastiplnou cestu k rakouským hranicím nepřežilo. Zatímco část poutníků absolvuje celou trasu, k závěrečnému kilometru se v Brně připojí také předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ministr kultury Oto Klempíř

Na povrch vyplývá temná minulost ministra Klempíře. StB údajně udal i vlastní přítelkyni

Minulost současného ministra kultury Oty Klempíře spojená s komunistickou tajnou policií začíná vyplouvat na povrch v mnohem konkrétnějších obrysech. Skutečnost, že nynější šéf rezortu kultury spolupracoval s StB, sice není úplnou novinkou, jelikož se k tomuto životnímu období sám veřejně přiznal již v roce 2019 v pořadu Prostor X, nová zjištění publicistického pořadu Reportéři ČT však odhalují dosud neznámé a velmi kontroverzní detaily jeho tehdejších schůzek s řídícími agenty.