reklama

Podle šéfa strany Petra Fialy dostali hnutí ANO a jeho předseda Andrej Babiš mandát od voličů, nyní má šanci pracovat na tom, aby splnil svoje sliby.

Babiš podle Fialy sliboval, že pokud od voličů dostane příležitost, tak "všechno zařídí". "Nyní má tu příležitost, ať převezme od prezidenta mandát a jedná," řekl Fiala. Prezident Miloš Zeman v úterý pověří Babiše co by vítěze voleb jednání o sestavení nové vlády. Dnes hnutí ANO oznámilo, že by chtělo ODS za partnera do vládní koalice.

"ODS nebude jednat s hnutím ANO o vládě nebo její podpoře. Považuji za zvláštní, že se někdo tři dny po volbách diví, že si ODS stojí za tím, co řekla před volbami. ODS se dá věřit. Děláme to, co jsme voličům slíbili a na co jsme dostali mandát," dodal předseda ODS Petr Fiala.

Představitelé ODS tuto variantu opakovaně vyloučili, Fiala toto stanovisko dnes znovu zopakoval. "Občanská demokratická strana jasně řekla před volbami, že nepůjde do jednání s hnutím ANO o sestavení vlády, toto naše stanovisko platí, a tak postupujeme i po volbách," prohlásil Fiala po jednání výkonné rady. Rozhodnutí podle něj podpořili jednomyslně všichni senátoři a poslanci za ODS.

ODS je po volbách druhou nejsilnější stranou, s 25 poslanci je pak jedinou, která by mohla s ANO složit koalici s nadpoloviční většinou v dolní komoře. Dnes večer se sejdou vyjednávací týmy obout stran. Podle Fialy se však jednání budou týkat výhradně povolebního uspořádání Sněmovny.

ODS bude v povolebních vyjednáváních usilovat o funkci předsedy Sněmovny pro předsedu občanských demokratů Petra Fialu. Po odpoledním jednání výkonné rady ODS to novinářům řekl staronový šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. Občanské demokraty čeká večer schůzka s vítězem voleb, hnutím ANO, které navrhuje do čela dolní komory jejího stávajícího místopředsedu Radka Vondráčka (ANO).

"Já už asi potřetí dostal otázku, jestli budeme chtít pozici místopředsedy, když jsme druzí nejsilnější. My budeme chtít funkci předsedy," uvedl Stanjura. Fiala by podle něj byl důstojným předsedou Sněmovny. "S tím jdeme do těch jednání," dodal.

Na jménu Vondráčka se v pondělí shodla hnutí ANO a Svoboda a přímá demokracie. Stanjura nominaci ANO přímo komentovat nechtěl. "My máme svého kandidáta, volíme svého kandidáta. Neříkáme, jestli je někdo nepřijatelný, není to v osobní rovině, ale v rovině politické," vysvětlil.

reklama