reklama

ODS už o zřízení komise v souvislosti s Fajádovým případem mluvila v souvislosti s úniky utajovaných informací. Narážela na slova ministra obrany Martina Stropnického (ANO), který potvrdil, že podmínkou propuštění pěti Čechů bylo, aby Česká republika nevydala zadržovaného Fajáda do USA.

Teď strana upozornila na spekulace, že za Česko v případu údajně vyjednával Pelikánův bratr arabista Petr Pelikán. „Ptáme se, zda je pravda, že ministr Pelikán pověřil jednáním o kauze Fajád svého bratra Petra. Vyvstávají i další závažné otázky: byla tato iniciativa odsouhlasena Bezpečnostní radou státu, případně přímo panem premiérem? Bylo součástí tohoto pověření příslib, že pan Fajád nebude vydán do Spojených států?" zajímá Janu Černochovou.

„Před třemi týdny jsme požadovali, aby v souvislosti s úniky informací v kauze Fajád došlo ke svolání mimořádné schůze Sněmovny v utajeném režimu. Vládní koalice však toto projednávání nedopustila. Po třech týdnech se z médií dozvídáme závažné informace, které by měl pan ministr spravedlnosti objasnit," uvedl dnes šéf ODS Petr Fiala.

„I z důvodu mnoha nejasností a neochoty vlády odpovědět, budeme iniciovat ustanovení sněmovní vyšetřovací komise k této kauze. Pan ministr a pan premiér jsou povinni tyto závažné informace vysvětlit. Postup vlády v této kauze ukazuje na obrovskou dávku amatérismu, který ohrožuje bezpečnost našich občanů," dodal Fiala.

O postupu Pelikána v případu propuštění Libanonce Alího Fajáda dříve hovořila TOP 09, podle které bylo porušeno české i mezinárodní právo. Ministerstvo spravedlnosti názor odmítlo. Zdůraznilo, že Spojené státy Českou republiku nepožádaly o provedení trestního stíhání v ČR a ani tento úmysl nenaznačovaly. Nebyly tak splněny všechny podmínky pro to, aby Česko mohlo Fajáda stíhat.

reklama