reklama

Ve dvou případech zůstal soudce nečinný víc než 20 měsíců. Žaloba podaná předsedkyní krajského soudu Ivou Hrdinovou vyčítala Volnému také průtahy ve 40 incidenčních případech. Jsou to například spory o pravost, výši či pořadí pohledávek v insolvenčním řízení, případně o vyloučení určité věci z majetkové podstaty.

V této části obžaloby kárný senát Volného zprostil. Předsedkyně soudu podle kárného senátu přidělila Volnému balík incidenčních spisů neadekvátním způsobem. Opatření vydala mimo rozvrh práce, nebylo ani projednáno se soudcovskou radou, řekl předseda kárného senátu Jakub Camrda.

Volný se hájil tím, že se snažil prioritně dokončit starší obchodně závazkové spory, z nichž mnohé byly složité, týkaly se například ústních i písemných smluv o dílo. U incidenčních spisů měl navíc pochybnost o zákonnosti jejich přidělení.

Podle Hrdinové je Volný pilným soudcem. Obtížně však zvládal postupnou změnu agendy od dřívějších obchodně závazkových kauz k incidenčním sporům. "Jeho problém je uzavřená a ultrakonzervativní povaha," řekla Hrdinová.

Nyní se prý jeho výkonnost zlepšila, i proto Hrdinová dnes změnila svůj kárný návrh. Dříve žádala snížení platu o 30 procent na rok. Dnes řekla, že projednání věci kárným senátem je dostačující a žádný další postih pro Volného nežádá.

reklama