Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OLAF mlčí ohledně stížnosti Agrofertu. Co bude dál?

Andrej Babiš volí do Poslanecké sněmovny
Andrej Babiš volí do Poslanecké sněmovny
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se v tuto chvíli nebude vyjadřovat ke kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo. Sdělila to dnes mluvčí úřadu v reakci na stížnost Agrofertu k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU kvůli vyšetřování dotace.

Mluvčí Mina Andreevová dodala, že Evropská komise doporučení ze závěrečné zprávy OLAF zkoumá, ale zatím není možné říci, kdy bude s analýzou zprávy hotová. Zveřejnění zprávy je podle ní záležitostí českých úřadů. Komise dosud žádost o zveřejnění nedostala, uvedla Andreevová.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka v úterý řekl, že stížnost podaná k evropským orgánům není reakce na závěrečnou zprávu OLAF, ale že ji koncern podal před několika měsíci ještě v době vyšetřování.

Zástupce úřadu evropského ombudsmana dnes potvrdil, že instituce stížnost obdržela a 14. prosince rozhodla o jejím přijetí. Zdůraznil ale, že to je zatím jen formální administrativní krok, který automaticky neznamená, že úřad bude OLAF kontaktovat s žádostí o další informace. "Ombudsmanka (Emily O'Reillyová) nyní stížnost posuzuje," dodal mluvčí.

Sám premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý uvedl, že závěrečnou zprávu OLAF z vyšetřování nečetl. Úřad dokument před Vánoci poskytl českému ministerstvu financí a premiér předpokládá, že materiál dostane i Agrofert, který se k němu podle něj poté vyjádří.

Vyšetřování OLAF se týkalo padesátimilionové dotace, kterou z evropských fondů získala farma Čapí hnízdo. Česká policie kvůli tomu obvinila 11 lidí, mezi nimi i Babiše a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka.

Témata:  Andrej Babiš Evropská komise (EK) EuroZprávy.cz farma Čapí hnízdo Agrofert

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.