Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo financí poskytne zprávu OLAF pouze poslancům

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Ministerstvo financí poskytne zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k dotacím na Farmu Čapí hnízdo dvěma poslancům. Ti jí ale nebudou moci dále zveřejňovat. S plošným zveřejněním zprávy však ministerstvo nepočítá.

V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Sněmovna má rozhodovat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) v souvislosti s Čapím hnízdem k trestnímu stíhání příští týden.

"V pondělí podepíši právní analýzu, která umožní zprávu těmto poslancům vydat," řekla. Podle ní poslanci mají dle jednacího řádu Poslanecké sněmovny na získání zprávy nárok, a proto jim jí MF poskytne. Jiný právní výklad je podle ministryně u žádosti dvou senátorů.

Ministerstvo podle Schillerové dostává ročně několik zpráv OLAF a nikdy žádnou nezveřejňovalo. Po obdržení zprávy k Čapímu hnízdu jí ihned předalo orgánům, které měly právní zájem na jejím získání. Zveřejnění zprávy Nejvyšší státní zastupitelství nedoporučilo s tím, že by mohlo ohrozit trestní stíhání. Zprávu již ale získaly a zveřejnily Hospodářské noviny.

Podle premiéra a předsedy hnutí ANO Babiše není OLAF nezávislý a jeho kauza Čapí hnízdo je zpolitizovaná jak v Česku, tak v Bruselu. V dnešním pořadu televize Prima naznačil, čím bude argumentovat v úterý ráno na tiskové konferenci, kterou svolal těsně před jednání mandátového a imunitního výboru o jeho vydání ke stíhání. Opět zopakoval, že se ničeho nedopustil, jde o kauzu na objednávku, která poškozuje jeho rodinu.

Témata:  Ministerstvo financí České republiky farma Čapí hnízdo

Související

Aktuálně se děje

5. května 2026 20:33

Petr Pavel se s finským prezidentem proběhli po Praze

Druhý den oficiální státní návštěvy finského prezidenta Alexandera Stubba v Česku nezačal v jednacích sálech, ale v běžeckých botách. Ještě předtím, než oba státníci usedli k diskusím o evropské bezpečnosti, vyrazili v úterý ráno společně s Petrem Pavlem na kondiční běh historickým centrem Prahy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy