Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chyba justice: Kauza Stehlík se kvůli posudku vrátila žalobcům

Nejvyšší soud České republiky
Nejvyšší soud České republiky
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Brno - Justice chybovala, když kvůli opatření nového znaleckého posudku vrátila státnímu zastupitelství kauzu Vladimíra Stehlíka, bývalého šéfa kladenských hutí Poldi. Krajský soud v Praze mohl situaci řešit sám, vrácením se vleklá kauza dále zdržela.

"Smysl vrácení věci k došetření, který soudy spatřovaly v opatření nového znaleckého posudku, NS neshledal," uvedla předsedkyně senátu Blanka Roušalová.

O vrácení kauzy rozhodl krajský soud v roce 2014, postup pak stvrdil Vrchní soud v Praze. Autor původního znaleckého posudku totiž zemřel. Podle justice bylo nutné opatřit novou expertizu, aby bylo možné případně klást u hlavního líčení znalci otázky. Podle Pelikána ovšem mohl posudek objednat přímo krajský soud, případně měl řešit problémy jinak, což nyní potvrdil také NS. Za použitelný označil NS také již existující posudek České znalecké.

Stehlík byl obviněn v roce 1996 spolu se synem Markem a Lubošem Pejpou. Policisté mu dávali za vinu, že neodvedl 25 milionů korun na zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy, dále že s komplici poskytovali firmě Bohemia Art bezúročné půjčky, čímž ocelárny utrpěly škodu kolem 67 milionů. Další škoda zhruba 113 milionů vznikla údajně kvůli neoprávněnému převodu majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel.

 

Témata:  Vladimír Stehlík Nejvyšší soud Ministerstvo spravedlnosti ČR

Aktuálně se děje

26. července 2025 9:07

Další soud mezi Hanychovou a Soukupem. Tentokrát nejde o Rozárku

Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se nerozešli zrovna v dobrém, proto ostatně vedou spor ohledně péče o společnou dceru Rozárku. V červenci se ale otevřela u soudu další kauza. Možná by ale nemusela mít dlouhého trvání. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.