reklama

Školky budou muset od roku 2020 přijímat dvouleté děti. S návrhem na zrušení tohoto opatření přišli poslanci ODS. Návrh poslanců ODS nezavrhuje ani ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO). "Já doufám, že k tomu bude politická vůle ve Sněmovně, a my pak, že se k tomu rádi přidáme," řekl Růžička za senátory.

Domnívá se, že by stát v tomto ohledu neměl určovat rodinám a školkám, co mají dělat. Podle něj je pravděpodobné zejména zrušení ustanovení o dvouletých dětech. "Když se to bude diskutovat v Poslanecké sněmovně, tak se může stát, že se odhlasuje pozměňovací návrh, a že to budou jen ty dvouleté děti bez těch pětiletých," poznamenal.

Většina účastníků dnešního slyšení v Senátu se shodla, že pro dvouleté děti není docházka do školky vhodná. Učitelky si stěžovaly, že jsou vyčerpané, školky mají málo peněz a chybí jim podpora od ministerstva. Pobyt ve třídách třeba s 28 dětmi, kde je po většinu času jen jedna učitelka, podle nich u dvouletých dětí poškozuje psychiku.

Podle bývalé ministryně a nynější poslankyně ČSSD Kateřiny Valachové by zavedení povinnosti školek přijímat dvouleté děti mělo mimo jiné pomoci rodičům vrátit se po rodičovské dovolené rychleji do práce. Podle prezidenta Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiřího Horeckého to ale můžou rodičům umožnit i dětské skupiny, které dnes fungují v některých firmách.

Problémem je podle Horeckého spíše to, že v ČR stále nejsou obvyklé částečné úvazky. Zatímco v západoevropských státech pracuje na zkrácený úvazek zhruba třetina lidí, v ČR je to 6,5 procenta.

Zrušení novely školského zákona požaduje také petice, kterou zorganizovali vysokoškolský pedagog Marek Herman a speciální pedagog Jiří Halda. Petici podpořilo přibližně 15.000 občanů. Podle Haldy dávají dnes ženy často přednost práci před výchovou dítěte a neuvědomují si, že dítě potřebuje do tří let hlavně svou matku. V Senátu dnes uvedl, že přijímání dvouletých dětí do školky povede k poškození jejich osobnostního vývoje.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama