reklama

Na odchod Ondráčka tlačil i sám premiér Andrej Babiš (ANO). Faltýnek ale odmítl, že by Ondráčkův odchod byl součástí nějakého politického obchodu mezi ANO a KSČM. Nechtěl předjímat, kdo by komisi mohl nově vést.

Předseda poslaneckého klubu ANO ocenil, že se Ondráček rozhodl z vedení komise odstoupit. "My jsme rádi, že pan Ondráček se rozhodl k tomuto kroku, že jsme nemuseli přistupovat k jeho odvolávání," řekl novinářům. Očekává, že se nyní bude hledat shoda mezi politickými stranami, kdo komisi nově povede.

Faltýnek neočekává, že by KSČM znovu nominovala Ondráčka, který zůstává členem komise. Podle něj je jednou možností výměna Ondráčka za jiného poslance KSČM, což ale komunisté odmítají, nebo volba zástupce jiné sněmovní strany. 

Na jednání mezi ANO a KSČM o komunistické podpoře pro vládu ANO při druhém pokusu o sestavení kabinetu by podle Faltýnka odchod Ondráčka vliv mít neměl. Debata o programových požadavcích KSČM je podle něj téměř ukončena. Předseda komunistů Vojtěch Filip ale uvedl, že spíš než v programové oblasti vidí problém v důvěryhodnosti hnutí ANO.

Faltýnek se také kriticky vyjádřil k pondělním demonstracím v několika českých městech, na nichž tisíce lidí protestovaly proti pátečnímu zvolení Ondráčka do čela komise a zaznívala také kritika Babiše. "My to vnímáme, že to byla především akce a demonstrace proti panu Babišovi, proti našemu hnutí, proti vládě," řekl Faltýnek. Až druhotně podle něj šlo o protest proti Ondráčkovi.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama