Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobotka se zastal Murína: Ke kázeňskému řízení nebyl důvod

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že se seznámil s dokumenty olomouckého vrchního státního zastupitelství o řediteli GIBS Michalu Murínovi. Kázeňské řízení s ním na jejich základě ale nezahájil. Podle Andreje Babiše (ANO) ale Sobotka s Murínem kázeňské řízení zahájit měl. Nyní už je podle Babiše promlčené.

Sobotka na jednání sněmovního bezpečnostního výboru zdůraznil, že ho opatření státního zastupitelství neopravňovalo k tomu, aby s Murínem kázeňské řízení zahájil. "Bylo to v mé kompetenci předsedy vlády," uvedl Sobotka. Na svém tehdejším rozhodnutí by, jak uvedl, nic nezměnil.

"Bývalý pan premiér měl konat a zahájit kázeňské řízení," řekl naopak Babiš. Označil za podivné, že tehdejší premiér nekonal, ačkoli na úřad vlády dorazil "závažný dokument". Babiš zopakoval, že Murín nemá jeho důvěru, nikdy se podle něho neměl ředitelem inspekce bezpečnostních sborů stát. "Co je v dokumentu, je skandální," dodal Babiš.

Sobotka naopak zdůraznil, že Murína jmenoval do funkce zhruba před třemi lety v souladu se zákonem. Nominaci projednal a doporučil sněmovní bezpečnostní výbor hlasy všech přítomných tehdy koaličních i opozičních poslanců, podobně postupovala i tehdejší vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, uvedl bývalý premiér.

Babiš na jednání výboru potvrdil, že po Murínovi chtěl, aby odstoupil. "Odvolání ředitele jsem zatím nenavrhnul," dodal.

Témata:  Bohuslav Sobotka Michal Murín Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

23. května 2026 19:11

Počasí: Česko zažilo první letošní tropický den

Česká republika dnes zaznamenala první tropický den roku 2026. Meteorologická stanice v Doksanech v Polabí pokořila v 15:30 hranici 30 °C, když naměřila přesně 30,1 °C. Vzhledem k tomu, že teploty mohou ještě nějakou dobu stoupat, bude konečné denní maximum pravděpodobně o něco vyšší. Velmi teplé počasí panuje také na Plzeňsku, kde rtuť teploměru šplhá nad 29 °C.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ministr kultury Oto Klempíř

Na povrch vyplývá temná minulost ministra Klempíře. StB údajně udal i vlastní přítelkyni

Minulost současného ministra kultury Oty Klempíře spojená s komunistickou tajnou policií začíná vyplouvat na povrch v mnohem konkrétnějších obrysech. Skutečnost, že nynější šéf rezortu kultury spolupracoval s StB, sice není úplnou novinkou, jelikož se k tomuto životnímu období sám veřejně přiznal již v roce 2019 v pořadu Prostor X, nová zjištění publicistického pořadu Reportéři ČT však odhalují dosud neznámé a velmi kontroverzní detaily jeho tehdejších schůzek s řídícími agenty.