reklama

V pátek začnou před soudem mluvit obžalování z ovlivňování krajských zakázek. Zatím není jasné, v jakém pořadí budou obžalovaní závěrečné řeči přednášet. Předseda trestního senátu Robert Pacovský řekl, že se to rozhodne až ráno podle toho, kolik z 11 obžalovaných se k soudnímu jednání dostaví.

Advokáti dnes pokračovali ve stížnostech na průběh soudu. Proces, který trvá téměř šest let, označovali za neúměrně dlouhý. Podle nich pro odsouzení obžalovaných nejsou žádné důkazy, a tak by měli být osvobozeni.

Závěrečná řeč právníka Ivany Salačové nezazněla, protože se vzdala práva, aby jí před soudem zastupoval advokát, což jí umožňuje trestní řád. Podnikatelka získala status spolupracující obviněné, jelikož svědčila proti ostatním a k trestné činnosti se přiznala. Obžalovaní však její výpověď zpochybňují a míní, že to učinila kvůli tomu, aby byla propuštěna z vazby.

Rath ČTK řekl, že bude mít svojí závěrečnou řeč rozdělenou do několika částí. Chce poukázat na důkazní situaci, věnovat se chce také zrušenému rozsudku, jelikož podle ně obsahuje řadu protimluv a závažných pochybení. "Bude velice zajímavé ukázat, jak velké a rozsáhlé chyby rozsudek obsahuje," řekl Rath. Při minulém hlavním líčení Rath před soudem mluvil tři dny.

Krajský soud v Praze nejprve v roce 2015 uložil Rathovi 8,5 roku vězení, manželům Kateřině a Petrovi Kottovým trest o rok nižší. Přísné tresty vyměřil i většině dalších obžalovaných. Původní verdikt v roce 2016 zrušil vrchní soud, a případ se tak dostal zpátky k soudu, který původně vynesl odsuzující rozsudek.

Zmanipulované zakázky se podle spisu týkají rekonstrukce zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici, nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory nebo kolínské, mladoboleslavské či kladenské nemocnice. Za zajištění vítězství v tendru podle obžaloby brali Kottovi s Rathem úplatky, o které se dělili. Podle obžaloby chtěli za ovlivnění zakázek úplatky přes 48 milionů korun. Převzít podle spisu stihli 38 milionů, pak je zatkla policie.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama