Kauza: Rath

David Rath

Rath se z vězení hned tak nedostane. Má si odpykat dalších osm let

Domov

Středočeský krajský soud dnes udělil bývalému hejtmanovi Středočeského kraje Davidu Rathovi osmileté vězení za přijímání úplatků a manipulace se zakázkami ve druhé části jeho korupční kauzy. Uznal ho vinným ve všech bodech obžaloby a o rok mu prodloužil již pravomocně uložený sedmiletý trest. Trestné činnosti se podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem. Rath si k soudu vynesení zatím nepravomocného verdiktu vyslechnout nepřišel, jeho advokát se na místě odvolal.

Metrostav a.s.

Soud zatočil s firmou Metrostav. V kauze Rath dostala přísný trest

Byznys

Krajský soud v Praze dnes zakázal stavební společnosti Metrostav za podíl v kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha účast ve veřejných zakázkách na tři roky. Největší stavební firma v Česku má zároveň zaplatit peněžitý trest deset milionů korun. Metrostav s nepravomocným verdiktem nesouhlasí, avizoval, že se odvolá. Generálnímu řediteli společnosti Pavlu Pilátovi uložil soud tříletou podmínku s odkladem na čtyři roky a čtyřletý zákaz činnosti.

Věznice

Kauza Rath: Do vězení dnes nastoupili i manželé Kottovi

Domov

Manželé Petr a Kateřina Kottovi dnes nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šestiletý trest. Exposlanec za ODS a bývalá ředitelka kladenské nemocnice podle rozsudku zmanipulovali zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad a hostivického gymnázia, přijali na úplatcích téměř 17 milionů korun a sedm milionů předali tehdejšímu hejtmanovi Davidu Rathovi (dříve ČSSD).

Rath, David

Rath se chystá do tepláků. Nezaplatil 10 milionů, do věznice nastoupí dnes

Domov

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath nezaplatil sankci deset milionů korun, kterou mu dal soud za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Do vězení k odpykání sedmiletého trestu nastoupí dnes do 18:00, řekl Rath v poledne novinářům. Soudní proces znovu označil za politický a zmanipulovaný.

Rath, David

Výzva k nástupu do vězení? Rath se zlobí: Je tu cosi nestandardního

Domov

Bývalý středočeský hejtman David Rath musí do pondělního večera nastoupit do ruzyňské věznice, aby si zde začal odpykávat sedmiletý trest za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Výzvu mu doručili v úterý policisté, což považuje za nestandardní a nepřiměřeně rychlé, řekl dnes ČTK někdejší hejtman a ministr zdravotnictví za ČSSD.

David Rath

Domov

Rath do tepláků. Za miliony v krabici od vína dostal sedm let vězení

Za zmanipulované zakázky Středočeského kraje půjde bývalý středočeský hejtman David Rath na sedm let do vězení. Rozhodl o tom dnes pravomocně pražský vrchní soud, který mu zároveň uložil desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit ve výkonných funkcích v samosprávě. Odvolací senát snížil bývalému politikovi původní trest, podle kterého měl za mřížemi strávit 8,5 roku. Jde o první pravomocný verdikt od Rathova zadržení v květnu 2012. Rath k soudu nepřišel. Na tiskové konferenci v Hostivici následně řekl, že považuje rozsudek za nespravedlivý, je ale připraven se mu podrobit.

David Rath

V kauze Rath promluvili svědci, výpověď jednoho z nich soudce zarazila

Domov

Před pražským vrchním soudem, který projednává odvolání v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, dnes vypovídal bývalý policista Libor Gregor. V roce 2011 na Ratha kvůli podezření z korupce podal trestní oznámení. Soud vyslechl i Rathovu manželku Evu, vypovídat by měl také bratr bývalého hejtmana Michal.

David Rath

Rath dokončil odvolací projev. Řečnil deset hodin, sepsul předchozí soud

Domov

Bývalý středočeský hejtman David Rath dnes u pražského vrchního soudu ukončil desetihodinový přednes svého odvolání proti rozsudku, podle kterého by za korupci při zadávání zakázek vypisovaných Středočeským krajem měl jít na 8,5 roku do vězení. Někdejší politik se podrobně vyjádřil ke všem obviněním. Uvedl také, že soud zkrátil jeho právo na obhajobu, když mu neposkytl přístup ke všem listinám, a vrátil se k tvrzením o podjatosti prvoinstančního soudu i politických tlacích na jeho odsouzení. Státní zástupce následně navrhl jeho odvolání zamítnout.

Rath, David

Téměř trest smrti? Obviněný Rath se obul na žalobkyně

Domov

Bývalý středočeský hejtman David Rath se dnes ostře ohradil proti pondělnímu návrhu státní zástupkyně Kateřiny Weissové, aby odvolací pražský vrchní soud rozhodl o zabavení celého jeho majetku. Žalobkyně podle někdejšího politika svým tvrzením, že by nebyl bez větší peněžité sankce náležitě potrestán, naprosto zlehčuje důsledky mnoholetého trestu vězení. Její návrh pak označil za "návrh na majetkový trest smrti". Rath od počátku případu trvá na tom, že je nevinný.

Rath, David

Domov

Ziskuchtivost a nulová sebereflexe. Rathovi by měl propadnout celý majetek, žádají

Rekapitulací dosavadního průběhu kauzy a čtením podaných odvolání započalo dnes u pražského vrchního soudu odvolací jednání v první části korupčního případu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Státní zástupkyně Kateřina Weissová v odvolání požádala o vyšší majetkové tresty pro bývalého politika a některé jeho spoluobžalované, jejich advokáti zase poukazovali na podle nich politické zásahy do kauzy.

Rath, David

Rathovi vadí, že u soudu dostal pouta, chce odškodnění

Domov

Praha - Vedení obviněných v poutech k soudnímu jednání považuje bývalý hejtman David Rath za přežitek někdejšího komunistického režimu a za barbarství. Když tak byl veden k soudnímu jednání, tak si připadal jako když vedli "kravku na pastvu". Rath to dnes řekl před Obvodním soudem pro Prahu 2, který projednával jeho žalobu na stát, v níž za vláčení v poutech k soudu požaduje 30.000 korun. Soud o žalobě rozhodne za týden.

Rath přišel k soudu (18.5.2015) bez advokátů a soudce chtěl vysvětlení.

Rath kritizuje obžalobu v druhé části korupční kauzy

Domov

Praha - David Rath považuje druhou část korupční kauzy za vývar ze stejných odposlechů, které byly použity v první části případu. Spis má nyní na stole státní zástupce, který bude rozhodovat o případném podání obžaloby ke Krajskému soudu v Praze. Když o osudu případu rozhodoval poprvé, tak trvalo 11 měsíců, než kauza doputovala k soudu.

Rath, David

Policie chce obžalovat Davida Ratha v druhé větvi korupční kauzy

Domov

Praha - Policie dnes navrhla obžalovat exhejtmana Davida Ratha v druhé větvi korupční kauzy. Ta se týká údajné manipulace veřejných zakázek na rekonstrukce či výstavbu pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně. Dále šlo o dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů korun.

Rath, David

Domov

Chtěli se mě zbavit a zničit ČSSD. Rath v závěrečné řeči zaútočil na Bradáčovou a Pospíšila

Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath dnes ve své závěrečné řeši mimo jiné uvedl, že cílem jeho trestního stíhání v rozsáhlé korupční kauze bylo zbavit se hlasitého kritika a zasadit úder sociální demokracii. Prý se stal obětí hry tehdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (tehdy ODS), který na tom spolupracoval se současnou pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou.

Soudce Robert Pacovský

Řehák a Jireš z kauzy Rath odmítli vinu, jeden si stěžoval na odposlechy

Domov

Praha - Manažeři zdravotnických firem Jindřich Řehák a Martin Jireš z korupční kauzy kolem bývalé středočeského hejtmana Davida Ratha tvrdí, že jejich firmy tendry vyhrály v poctivé soutěži a že úplatky za získání zakázek nepředávali. Uvedli to v závěrečných řečech, které dnes před Krajským soudem v Praze začali přednášet obžalovaní.

Aktuálně se děje

20. června 2024 17:49

Armádní stíhačka v Polsku poškodila několik domů na severu země

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy