Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Polné se vzpomínalo na oběti holokaustu, do dlažby byly vsazeny kameny zmizelých

Synagoga
Synagoga
Foto: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Polná - Polná na Jihlavsku si dnes připomněla místní oběti holokaustu. Do dláždění byly ve městě vsazeny první dva kameny zmizelých (Stolpersteine), které mají podobu dlažební kostky s mosazným povrchem.

Kámen na Sezimově náměstí připomíná Martu Baschovou, jež byla odvlečena do transportu v 19 letech. Druhý kámen na Karlově náměstí patří Františku Aufrechtovi, který zemřel v koncentračním táboře Dachau devět dní před jeho osvobozením. 

Na Karlově náměstí, tedy v někdejším židovském ghettu, také zazněla jména 28 polenských obyvatel, kteří skončili v transportech do koncentračních táborů. "Pokud je mi známo, tak přežily jenom tři ženy. Všechny odtud pak odešly," řekla ČTK Anna Mirjam Wagnerová z pořádajícího spolku. Podotkla, že lidí šlo z Polné do transportů víc, protože některé židovské rodiny se do města přemístily krátce předtím.

Marta Baschová byla deportovaná do Terezína v květnu 1942, František Aufrecht v lednu 1944. Prvním transportům se vyhnul díky tomu, že jeho žena byla katolička. Za války ale zemřela. Sám zemřel v Dachau 20. dubna 1945, bylo mu 37 let. Jejich dvě děti válku přečkaly díky pomoci a statečnosti jiných lidí. Osud rodiny dnes připomněla Aufrechtova vnučka Irena Šolcová.

V Polné bývala významná židovská komunita. Nejpočetnější byla v 30. letech 19. století, kdy v ghettu podle dostupných údajů žilo přes 700 lidí. 

Témata:  holocaust Vysočina židé

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy