Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exprimátor Lajtoch a jeho kolegové osvobozeni, žalobce se hned odvolal

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Olomouc - Soud dnes osvobodil bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) a jeho pět kolegů, kteří byli obžalováni kvůli stavebním zakázkám ve městě. Olomoucký okresní soud v kauze rozhodoval potřetí. Předešlé dva rozsudky, jimiž všechny aktéry potrestal podmíněnými tresty a zákazem výkonu funkce, vždy krajský soud v neveřejném jednání zrušil. Důvodem rozdílných názorů soudů byla novela zákona o veřejných zakázkách, kterou vzal dnes okresní soud při rozhodování v potaz.

"S ohledem na závazný právní názor odvolacího soudu jiné rozhodnutí než zproštění všech obžalovaných z obou dvou trestných činů pro okresní soud nebylo možné," zdůvodnil dnes rozhodnutí soudu předseda senátu Petr Sušil. Státní zástupce Jan Beránek, který dnes pro všechny obžalované znovu navrhl podmíněné tresty, se proti verdiktu odvolal.

Odvolání zvažují i obhájci, kteří chtějí příznivější zdůvodnění zproštění obžaloby, tedy že se nestal žádný skutek. "To znamená, že vůbec nebylo prokázáno, že by můj klient nějaké zhotovitele nechal provést nějaké vícepráce nebo že by věděl o tom, že jsou prováděny," uvedl Lajtochův obhájce Filip Opatřil. Nyní se soud v rozsudku opřel o novelu zákona o veřejných zakázkách, která zvýšila limit pro vícepráce.

Vleklý případ se týká rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců v Přerově. Okresní soud loni v září všech šest bývalých představitelů Přerova potrestal za pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a za zneužívání pravomoci veřejného činitele, protože podle něj zvýhodnili firmu Přerovská stavební, která obě zakázky vyhrála a podílela se i na dodatečných stavebních pracích. Soudce už dříve poukázal na osobní či obchodní propojení většiny obžalovaných s majiteli společnosti.

Kauzu krajský soud poprvé vrátil okresnímu soudu loni v červnu a znovu letos na konci března. Stěžejní roli v rozhodování obou soudů hrála novela zákona o veřejných zakázkách, která začala platit loni v březnu. Podle původního zákona nesměl rozsah víceprací překročit 20 procent ceny původní veřejné zakázky. Novela limit zvýšila z 20 na 30 procent. V přerovské kauze byly náklady překročeny zhruba o 22 a 24 procent, takže novela podle krajského soudu musela být aplikována ve prospěch obžalovaných.

Státní zástupce dnes u soudu argumentoval tím, že nešlo o klasické vícepráce, se kterými projekt nepočítal, ale spíše o nové práce. "Z dokazování je potvrzeno, že obžalovaní porušili řadu ustanovení zákona o veřejných zakázkách," řekl Beránek, podle nějž bylo obžalovaným prokázáno, že jednali s cílem zadat zakázku a dodatečné práce konkrétním subjektům. "V neposlední řadě u pana obžalovaného (bývalého radního Václava) Zatloukala byl prokázán majetkový prospěch z oné zakázky," dodal.

Bývalí představitelé města byli obviněni v srpnu 2011, případ se poprvé dostal před soud až po třech letech. Lajtoch i jeho kolegové vinu odmítali. Kauza, kterou doprovázel vleklý spor žalobců, je stála politickou kariéru.

Témata:  Jiří Lajtoch Přerov soudy

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 10:46

Ruské běsnění na Ukrajině pokračuje. Čtyři mrtví po útoku na Kyjev

Rusové v noci na sobotu opět útočili na sousední Ukrajinu. Zasaženo bylo ukrajinské hlavní město Kyjev, kde místní úřady hlásí nejméně čtyři mrtvé osoby. Další lidé utrpěli zranění. O ruském útoku na metropoli informovala agentura Ukrinform

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.