Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novičok na půdě Senátu, senátoři si vyslechnou tajné služby

Senát ČR
Senát ČR
Foto: Senat.cz **www.senat.cz**

Praha - Senátní bezpečnostní výbor se bude za týden zabývat zprávou tajných služeb ohledně jedu novičok, kterou dostal prezident Miloš Zeman. I když hlava státu už zjištění ze zprávy interpretovala, výbor se celou záležitostí bude zabývat na uzavřeném jednání. Kromě zástupců Vojenského zpravodajství a Bezpečnostní informační služby na něj pozval také ministryni obrany Karlu Šlechtovou (ANO). Zveřejnil to dnes na webu.

Zeman minulý týden s odkazem na informace od tajných služeb uvedl, že se v Česku v malém množství vyráběla a testovala nervově paralytická látka A230, kterou označil za novičok.

Úřady i následně premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce se šéfy tajných služeb oznámili, že v rámci programu zaměřeného na ochranu vojsk byla v Česku pouze testována látka typu novičok A230 a po testování byla zničena. Látka, kterou byl otráven v Británii ruský dvojitý agent Sergej Skripal, se v Česku netestovala.

Zemanovo prohlášení přesto využilo Rusko jako důkaz vyvracející obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na Skripala stojí Moskva. Prezidentovy výroky se staly terčem kritiky většiny českých parlamentních stran. Podle nich nesloužily zájmům Česka ani bezpečnosti země, ale naopak pomohly ruské propagandě. Prezident čelí také kritice za zveřejnění informací, které rozvědky označily za tajné.

Témata:  Senát Parlamentu České republiky BIS (Bezpečnostní informační služba ČR) novičok politici vojenské zpravodajství

Související

Aktuálně se děje

23. července 2026 12:30

22. července 2026 21:46

Harrymu a Meghan to neklape? Podle britského tisku se jejich vztah pomalu rozpadá

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu procházejí podle nejnovějších zpráv britských médií náročným obdobím a jejich představy o budoucnosti se začínají stále více rozcházet. Meghan Markle je údajně ve svém současném životě mimořádně nespokojená, jelikož princ Harry má odlišná očekávání a touhy než ona. Pár, který toto léto oslaví deset let od svého seznámení, opustil královské povinnosti v roce 2020, ale jejich následné komerční a osobní plány nevycházejí úplně podle představ.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy